Kategoriler
Haberler

2 Yabancı ve 2 Türk Fütürist’ten “Geleceğin Eğitimi” Yorumları

1950 School 3
1962-1963 yıllarında Pazar günleri ABD’de yayınlanan Jetgiller dizisindeki Robot Öğretmen Rosey, çocuklar üzerinde o kadar etki yaratmıştı ki, NEA (National Education Association – Ulusal Eğitim Birliği) bir bildiri yayınlayarak robot öğretmenleri uzun bir süre daha yaşamımıza girmeyeceğini duyurmuştu.
1950 School 1
1950 yılında, mikrodalga ve balistik füze teknolojisinin babası ve GE’nin elektron mikroskobunun yaratıcısı Simon Ramo geleceğin sınıflarını yukarıdaki resimdeki gibi tasvir etmişti.

Kategoriler
Haberler

Da Vinci Enstitüsü’nün Fütüristi Thomas Frey’in, 2030 Dünya Tahminleri ve Benim Yorumlarım

Davinci

Thomas Frey aynı zamanda Google’un, bağlantılı olarak Ray Kurzweil’in de önem verdiği bir Fütürist’tir. Geçenlerde 2030’a kadar dünyadaki değişiklikler için bazı tahminlerde bulundu ve bunlar İngilizce & Türkçe olarak da yayınlandı.

Bunları araya kendi yorumlarımı da kısaca yazıp sizinle paylaşıyorum:

Kategoriler
Haberler

4G – 5G Konuşuyoruz AmA Gözden Kaçırdığımız ne Olabilir?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ortaya koyduğu “4G’ye gerek yok. 5G olsun” çıkışı lisans tahsis ihalesi ile devletin €2.2 Milyar gelir beklediği ihalenin yapılması konusunda soru işaretleri oluştu. Bu konuda çok yazıldı çizildi ama benim 3 yorumum olacak:

1) 4G için Türk Baz İstasyonu üretimi konusunda daha önce “ULAK” projesi altında Aselsan, Netaş ve Türk Telekom ortak geliştirme anlaşması imzalanmıştı.. Proje 2017’de tamamlanacaktı. Yani onlara göre bu ihale erken yapılıyor. İhale tümüyle iptal olursa bu sefer Yerli Yatırımcıyı Destekleyen Devlet görünümü ortadan kalkmayacak mı? Yani ULAK projesi rafa kalkacak.

2) 4G için çok önemli bir fiber optik kablo altyapısı gerekiyor. Şu anda eksik olan miktarın 250,000 km olduğu söyleniyor. Bunun bir bölümü evlere de yönelik. Ama Fiber Optik alt yapısı olmadan üstteki hızın önemi yok. Zayıf halka her zaman daha düşük hız oluyor. Onu arttırmak için de önemli oranda yatırım gerekiyor.

3) Internet’te 2 tuş darbesi ile 5G’nin 2020’de tam kullanıma açılacağını görüyoruz. Peki biz 2020’ye kadar niye beklemek zorundayız? Bunun arkasında 4G ile dinlemeler vs gibi komplo teorilerine dayalı düşünceler varsa 30 yıllık bir Bilişimci olarak bu ülkedeki Danışman kadrolarının ne kadar bilgisiz ve öngörüsüz arkadaşlardan oluştuğunu düşünürüm.

Kategoriler
Üretim ve Pazara Çıkış Zamanlaması Faciaları

Tasarım, Üretim ve Pazara Çıkış Zamanlaması Faciaları – Bölüm: 1

image
Gazete’de resimdeki motorsikleti ve hikayesini görünce yeni bir yazı dizisi yazmaya karar verdim.

Bugünkü konuğum (gerçi bendeniz de ileriki dönemde sıkça konuk olacağım) Sir Clive Sinclair. İlginç, adam başarısız olduğu için elinden Sir ünvanı alınmamış. Bizde olsa bırak Sir ünvanını elinden almayı, adam sorun çıkmasın diye ünvanını kendi iade ederdi.

Sinclair’in amacı ucuza (O günkü değeriyle £399; bugünkü değeriyle £1,120; TL 3,920) ve rahat kullanılabilir elektrikli, 3 tekerlekli bir motorsiklet yapmaktı. Hedefi ise 100,000 tane satmaktı.

Olmadı. Çünkü:
1) Motorsiklet yerden sadece 75 cm yükseklikteydi ve bu kullanıcıya güven vermiyordu.
2) Üstü açık olduğu için hem hava koşullarından etkileniyor, hem de yerden her türlü su vs sıçramasına fazlasıyla maruz kalıyordu,
3) Elektrikli bir vasıta’nın 1985 yılında bir albenisi olamazdı.

Sir Sinclair’in C5’i 1985 yılında sadece 9,000 tane sattıktan sonra rafa kalktı.

Kategoriler
Haberler

Dünya Kupası Başladı. Vizyonsuz Platini (UEFA) ve Sepp Blatter (FIFA) Futbolu Halâ Yönetiyorlar

Öncelikle 4 dönemdir görev yapan Sepp Blatter‘den bahsedeceğim. Dört dönemdir başkan olan Blatter’in bir sonraki dönemde başkan olmasını Platini desteklemiyormuş. Irkçılık dahil hakkında birçok dedikodu çıkan Blatter şu an FIFA başkanı. Bu kadar yaşlı bir FIFA başkanı ne yapar onu inanın bilemiyorum.

Platini ise vizyon-free takılıyor. Ondan 16 Eylül 2013 tarihindeki blog yazımda bahsetmiş ve şu talihsi sözleri söylediğini belirtmiştim: “Futbolda teknolojinin kullanımına her zaman karşı oldum. Bu nedenle Avrupa’daki turnuvalarda gol çizgisi teknolojisi olmayacak“.

8 Mart 2009 tarihinde Melis Alphan ile yapmış olduğum telefon röportajında“Bugün elimizde pozisyon tartışmalarını ortadan kaldıracak teknoloji var. Kalenin içine iki kamera koymaya bakar. Ama FIFA yaşlı ve teknolojiden uzak bir kurum. Yenilikleri hayata geçiremiyor. Bunun yerine iki çizgi hakemi daha alıyor” demiştim. Sonra da “futbol yorumcularının hepsi işsiz kalmasa da uzmanlaşmaya gidilecek; her ligin bir uzmanı olacak ve tahmin yorumculuğu yok olacak” diye eklemiştim.