Yayınlanma Tarihi: 16 Haziran 2014Kategoriler: Haberler

Öncelikle 4 dönemdir görev yapan Sepp Blatter‘den bahsedeceğim. Dört dönemdir başkan olan Blatter’in bir sonraki dönemde başkan olmasını Platini desteklemiyormuş. Irkçılık dahil hakkında birçok dedikodu çıkan Blatter şu an FIFA başkanı. Bu kadar yaşlı bir FIFA başkanı ne yapar onu inanın bilemiyorum.

Platini ise vizyon-free takılıyor. Ondan 16 Eylül 2013 tarihindeki blog yazımda bahsetmiş ve şu talihsi sözleri söylediğini belirtmiştim: “Futbolda teknolojinin kullanımına her zaman karşı oldum. Bu nedenle Avrupa’daki turnuvalarda gol çizgisi teknolojisi olmayacak“.

8 Mart 2009 tarihinde Melis Alphan ile yapmış olduğum telefon röportajında“Bugün elimizde pozisyon tartışmalarını ortadan kaldıracak teknoloji var. Kalenin içine iki kamera koymaya bakar. Ama FIFA yaşlı ve teknolojiden uzak bir kurum. Yenilikleri hayata geçiremiyor. Bunun yerine iki çizgi hakemi daha alıyor” demiştim. Sonra da “futbol yorumcularının hepsi işsiz kalmasa da uzmanlaşmaya gidilecek; her ligin bir uzmanı olacak ve tahmin yorumculuğu yok olacak” diye eklemiştim.

Goal Control
Tam 5 yıl sonra daha önce yukarıdaki resimdeki gibi RF-ID veya Mayetik de dahil birçok imkânsız teknoloji sonrası “Gol Çizgisi Teknolojisi” olarak benim söylediğim gibi kameralar kullanıldı. Ürünü sağlayan firma olan Goal Control’un çözümü video olarak FIFA web sayfasında yayınlandı. Çözüm, her kaleye bakan 7’şer hızlı kamera’dan oluşuyor. Sistem tam 1 saniye’de goal olup olmadığını hakemlerin bileğindeki özel saatlere bildiriyor.

Gerçi gerçek anlamda yararı görülünceye kadar “Futbol Hatalarıyla Güzeldir” denmedi değil. Ama Fransa’nın Honduras ile yaptığı maçta son gol’de bu teknolojiyi kullandıklarında gerçek başarı sağlandı ve çizgi hakeminin bile göremediği top’un çizgiyi geçtiği görüldü.

Dediğim gibi çok yakında ““Futbol Yorumculuğu”” tarih olacak ve biz de rahatlayacağız.
Free Kick Spray
Joseph Sepp Blatter, yukarıda gördüğünüz Frikik Spray’inin kullanılmasını bile tereddütle karşılamış.
Laser Pointer
Halbuki bırakın spray’i, bugün sensörü yukarıdaki gibi minicik olan “Lazer Mesafe Ölçücü” spray’in tepesine takıldığında mesafe ölçümü ve işaretleme aynı ünite ile yapılabilir.

Yaşlandıkça insanlar daha tutucu oluyorlar. O yüzden Platini ve Blatter biran önce yerlerini gençlere bırakmalılar. Ayrıca her iki kurum acil Teknologlar ile “Teknoloji Arama Toplantısı” yapmalılar.

Bültene katılın.