Yayınlanma Tarihi: 27 Nisan 2015Kategoriler: Haberler

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ortaya koyduğu “4G’ye gerek yok. 5G olsun” çıkışı lisans tahsis ihalesi ile devletin €2.2 Milyar gelir beklediği ihalenin yapılması konusunda soru işaretleri oluştu. Bu konuda çok yazıldı çizildi ama benim 3 yorumum olacak:

1) 4G için Türk Baz İstasyonu üretimi konusunda daha önce “ULAK” projesi altında Aselsan, Netaş ve Türk Telekom ortak geliştirme anlaşması imzalanmıştı.. Proje 2017’de tamamlanacaktı. Yani onlara göre bu ihale erken yapılıyor. İhale tümüyle iptal olursa bu sefer Yerli Yatırımcıyı Destekleyen Devlet görünümü ortadan kalkmayacak mı? Yani ULAK projesi rafa kalkacak.

2) 4G için çok önemli bir fiber optik kablo altyapısı gerekiyor. Şu anda eksik olan miktarın 250,000 km olduğu söyleniyor. Bunun bir bölümü evlere de yönelik. Ama Fiber Optik alt yapısı olmadan üstteki hızın önemi yok. Zayıf halka her zaman daha düşük hız oluyor. Onu arttırmak için de önemli oranda yatırım gerekiyor.

3) Internet’te 2 tuş darbesi ile 5G’nin 2020’de tam kullanıma açılacağını görüyoruz. Peki biz 2020’ye kadar niye beklemek zorundayız? Bunun arkasında 4G ile dinlemeler vs gibi komplo teorilerine dayalı düşünceler varsa 30 yıllık bir Bilişimci olarak bu ülkedeki Danışman kadrolarının ne kadar bilgisiz ve öngörüsüz arkadaşlardan oluştuğunu düşünürüm.

Bültene katılın.