Yayınlanma Tarihi: 8 Kasım 2009Kategoriler: Konferanslar ve Jüri Üyelikleri

webstar_alphanmanas1
“Türkiye’nin en büyük dijital yarışması” olarak anons edilen “Webstar 2009” yarışması Türkiye’de bu anlamda hem seçim şekli hem de jüri değerlendirme yöntemi olarak en içime sinerek jüri üyeliği yaptığım yarışma oldu. Ön elemeye katılan 2,814 proje için 15 Ekim’de toplanan yarışma ön jürisi finalde yarışacak 21 tanesini seçmesinden sonra sıra, benim de bulunduğum jüri 27 Ekim Salı günü Bahçeşehir Üniversitesi Beşiktaş Kampusü’nde bir araya geldi.  Neredeyse tüm gün süren değerlendirme sürecinden sonra finale kalan 21 fikri özgünlük, yaratıcılık, uygulanabilirlik, ekonomik katkı ve farklılık kriterlerine göre sıralanarak yarışmanın kazananları seçildi.

Jürinin başkanlığını Koç Bilgi Grubu Genel Müdürü sevgili Mehmet Nalbantoğlu yaptı. Yarışmanın final jürisinde bulunan diğer isimler (alfabetik sırayla, yani kendime torpil yok. Bir arkadaşım bana “keşke ismim Aaron olsa” demişti bir keresinde) ise şu şekilde:
– Alphan Manas – Fütüristler Derneği Onursal Başkanı, Brightwell Holding Başkanı
– Caner Sandıkçı – Reklamz Şirketler Grubu İcra Komitesi Başkanı
– Emre Kurttepeli – Mynet Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı
– Fatih Çekirge – Hürriyet İnternet Genel Yayın Yönetmeni
– Levent Erden – Euro RSCG Türkiye Grubu CEO’su ve IAB Türkiye Başkanı
– Osman Nihat Şen – Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı İnternet Dairesi Başkanı
– Sina Afra – eBay Avrupa Yönetim Kurulu Üyesi ve GittiGidiyor Yönetim Kurulu Üyesi
– Turhan Menteş- Hacettepe Üniversitesi Genel Sekreteri ve Türkiye Bilişim Derneği Yönetim Kurulu Başkanı
– Yavuz Oğhan – CNN Türk Haber Koordinatörü
– Yiğit Kulabaş – Ericsson Türkiye ve İsrail Pazarlama, Strateji, İletişim ve İş Ortaklarından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı

webstar_alphanmanas2

Ödül töreni 5 Kasım 2009’da (Londra’da olduğum için katılamadım) Webstar Türkiye yarışmasında birinciliği “Online Orkestra” fikriyle İzmir’den Sinem Orçen ve “interaktif Uygulamalı Canlı Performans/Konser Platformu” fikriyle İstanbul’dan Güldeniz Polat paylaştı. Yarışmanın ikincisi yine İzmir’den “Recyourlife.com/Başkasının gözleriyle hayata bakmak, kendi hayatını kaydetmek” fikriyle Serkan Sülün olurken, üçüncülüğe Kayseri’den katılan Filiz Soylu’nun “Yurt içinden ve yurt dışından alıcıların ülkemizden sezonluk arsa kiralayabilmelerini sağlayan web sitesi fikri değer bulundu. webstar_alphanmanas3Yarışmada ilk üçe girmeye hak kazananlara ödüllerini Bakan Binali Yıldırım verdi. Webstar Türkiye’nin birincileri 2500’er TL para ödülü ile Hürriyet.com.tr’den projeleri hayata geçtikten sonra 10 milyon reklam gösterimi kazandı.

Özellikle yarışmayı kazanan ve ödülü paylaşan 2 adayın “Online Orkestra” fikri daha önce benim yurt dışında gizlilik anlaşması imzalayarak gördüğüm, henüz piyasaya çıkmamış ve ABD’de çıkma aşamasında olan bir fikir. Demek ki Türkiye’den de fikir çıkabiliyor, ama destek ile çok acil sonuca dönmesi gerekiyor. Marketing Türkiye’yi ayakta alkışlarken bu yarışmanın bence uzun soluklu olarak TOBB, İTO gibi kurumların desteği ile Türkiye’de yeni fırsatların yaratılması ve motivasyonun arttırılması için kullanılması gerektiğini düşünüyorum.

Ayrıca CNNTürk’ün, jüri toplantısında yapmış olduğu röportajlarla birlikte yayınladığı haberi de aşağıdaki linklerde bulunmaktadır:

http://www.cnnturk.com/2009/bilim.teknoloji/teknoloji/10/27/turkiyenin.webstari.kim.olacak/549345.0/index.html

http://www.cnnturk.com/video/teknoloji/2009/10/27/turkiyenin.webstari.kim.olacak/16304/index.html

Bültene katılın.