Yayınlanma Tarihi: 25 Kasım 2011Kategoriler: Haberler

Bu yılın Mart ayında “Tiger Mom Sendromu” adı altında bir yazı yazmıştım: https://www.alphanmanas.com/?p=1652 Yazı sonrası doğal olarak farklı görüşler ile karşılaştım ve eleştiriler de aldım. O yazıya ilham kaynağım Wall Street Journal olurken, bu yazıma da Time dergisi oldu. Bu kez farklı bir bakış açısı ile.

Bu yıl 8. sınıfta olan kızımın SBS sınavı var. İkizler de 4. sınıftalar. Eve gelen hocaları artık tanıyamıyorum dahi. Bir ders alma yarışıdır sürüyor. Açıkçası durumu sorgulama noktasına geldim. Tamam çocukların ikisinde DEHB (Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu) var ama bu, İngilizce adıyla, “Shadow Education” niye bu kadar arttı? Bu konuyu düşünürken, uçakta Time dergisindeki yazıyı da okuyunca “hah” dedim, “yazma zamanı”. Uzak Doğu eğitim sisteminin yararı malum. Baskıcı bir tutum ile kaybettikleri yılları kapatmaya çalışıyorlar. Ama durum öyle bir noktaya gelmişki, artık Güney Kore’de kantarın topuzu kaçmış durumda. Örneğin 2010 yılında Güney Kore’li öğrencilerin %74’ü bir şekilde okul sonrası özel ders almışlar. Ama bu oran Finlandiya’da sadece %13. Bunun Güney Kore’li ailelere fert başına yıllık maliyeti 2,600 USD’yi bulmuş durumda. Güney Kore’deki üniversite giriş sınavları rekabet ve hazırlık açısından Türkiye’den beter durumda. Buna karşılık Güney Kore’nin GSYİH’sı 1962’den beri %40,000 arttıysa ve dünyanın 13. büyük ekonomisi oldularsa bunun eğitim ile direkt bağlantısı tabii ki var. Çin bile üniversitelere giriş sınavlarına başlamış iken, Tayvan aksine lise giriş sınavlarını terk etmeye karar vermiş. Güney Kore eğitim şartları konusunda çok ileri gittiğini anlayarak ailelerin çocuklarını gece 12:00’den sonra yatırmamaları için bekçiliğe girişmiş durumda.

Türkiye’de bence yarış gittikçe kızışıyor ve çocuklar yerine aileler yarışıyor. Bunun nedeni de örf ve adet olarak aslında Uzak Doğu ile benzerliğimiz: Çünkü onlarda da aile kavramı güçlü ve çocuklar ile ilişki 18 yaşına kadar inanılmaz sıkı. Ama bu gelişme çocukların sosyal hayatları ortadan kalkıyor ve motora bağlanıyorlar. Aileler çocuklarını tek düze yaşamdan zaman zaman uzaklaştıracak çözümler yaratmaları gerekiyor.

Özel ders Türkiye’de vergilendirilmediği için artması, azalmasından daha muhtemel olarak gözüküyor. Dersanelerin büyümesi yerine, butik dersanelerin açılması belkide bir sonraki aşama olacak. Butik dersaneler vergi konusunda çözümün sağlanması durumunda inanılmaz hızda artacaklar.

Bültene katılın.