Yayınlanma Tarihi: 19 Mart 2014Kategoriler: Hi-Tech

backtothefuture_hoverboard

Geçenlerde “Back To The Future” filminin en önemli ürünlerinden birinin videosunu gördük. Bu teknoloji ilk kez 1925 yılında San Antonio Light gazetesinde okurlardan birinin 50 yıl sonraki rüyası olarak çıkmıştı.
Ionocraft
Scientific American dergisinin Ağustos 1964 sayısında da “Geleceğin Ulaşım Teknolojisi” olarak tanıtılan Ionocraft Elektrohidrodinamik (EHD) cihazı, Biefeld–Brown etkisi ile motor gereksinimi olmadan havada itiş gücü oluşturmasını sağlıyor. Bu teknolojinin önündeki en büyük engel kablo ve enerji gereksinimi.

Kg başına 1.6 Kw enerji gereksinimi olan bu cihaz, günümüz enerji depolama teknolojileriyle ne yazık ki uçurulamaz. Ama uçurulabilse Kw başına 2 Newton itiş gücü oluşturan bir jet motoruna karşın tam 55 kat daha fazla (110 Newton) itiş gücü oluşturuyor. Bugün New York – Los Angeles arasında uçan bir yolcu uçağını tümüyle elektrik gücü ile uçurmak için 1 MW enerji gerekiyorken, bu sistem ile çok daha az enerji gerekecek.

Demek ki, önümüzdeki yıllarda enerji depolamada yaşanacak bir kurbağa sıçraması, dünyanın kimyasını tümüyle değiştirecek. Uzaylılar bunu başardıysa bizim de başarmamız için tüm malzeme dünyamızda var demektir. Başarı onları biraraya getirmekte olacak.

UFO’lara bakıp “Bunlar nasıl uçuyor?” diyoruz ya, onlar da bize bakıp “Bu salaklar ne yapıyorlar?” diye kendilerine soruyorlardır. Oğlum Dinç‘in söylediği gibi: “Baba bizler hayvanların haberi olmadan onlar hakkında belgesel film çekiyoruz. Uzaylılar da bizim haberimiz olmadan bizim hakkımızda belgesel film çekiyorlardır”.

Bültene katılın.