Yayınlanma Tarihi: 3 Eylül 2009Kategoriler: Hi-Tech

Babamın kitabını Amazon mu yoksa Barnes & Noble mı dijital olarak yayınlasın?

sony

Çok değil bundan yaklaşık 2 ay önce 10 Haziran 2009 da  “Kindle’a ve (Amazon’a) Nasıl Rakip Olunur?” diye bir yazı yazmıştım: https://www.alphanmanas.com/?p=255

Bu yazıda PlasticLogic firmasının ürününü çok beğendiğimi söylemiş, asıl sorununun içerik sağlamak olduğunu eklemiştim. Bunun için de potansiyel iş ortağının Google olabileceğini belirtmiştim. Bu alana yatırım yapan Google’dan önce Amazon yüzünden canı çok yanan Barnes & Noble firması/yayınevi hızlı davranıp PlasticLogic ile 20 Temmuz 2009′da münhasıran bir anlaşma imzaladı (basın bülteni için tıklayınız). Ben Kindle-2 kullanıcısıyım ve cihazdan çok memnunum. Özellikle yazı-ses çevrimi sayesinde kitapları dinleyebiliyorum. Ama CaseLogic ekrana dokunmatik bir özellik ortaya koyarak kullanım kolaylığını arttırıyor.

E-Book’un öncüsü Sony’nin yeni çıkardığı Sony Reader Daily Addition’da da dokunmatik ekran bulunuyor. Sony içerik için kendine  OverDrive (http://www.overdrive.com) firmasını seçmiş durumda. Özellikle kütüphanelere dijital yayın dağıtımı yapan OverDrive çok hızlı büyüme kapasitesine sahip bir firma. Görünen o ki bu alanda savaş kızışıyor.

Gelelim babam Oğuz Manas’ın kitabına. Yıllarını Türkiye bilişim sektörüne adamış, Türkiye’yi ilklerle tanıştırmış,  hakkında ekşi sözlükte bile sınırsız methiyeler düzülmüş (http://sozluk.sourtimes.org/?t=o%C4%9Fuz+manas) babam, tecrübelerini ve yaşadıklarını kitabında özellikle genç nesil ile paylaşacak. Türkiye’de gerçekleştirdiği otuzdan fazla projeyi, gençlik girişimlerini ve benimle olan hikayelerini de kapsayacak bu kitap, bu yıl sonuna kadar Elma Yayınevi’nden çıkacak. Ben de bu kitabın Amazon’dan Türkçe olarak yayınlaması için elimden geleni yapacağım. Bugün “Turkish” diye arama yapıldığında Amazon’da 90 kitap gözükmektedir. Bunların sadece %20’si Türklerin yazdıkları kitaplardır. O yüzden Amazon’daki varlığımızı arttırmak bizlerin boyun borcudur.

Arada laf kaynadı; ben 10 Haziran’da PlasticLogic için içerik ortağı bulmasını önerdikten 40 gün sonra firma içerik ortaklığı için Barnes & Noble ile anlaştı. “Ben demiştim” rekorumu 40 gün ile yenilemiş oldum.

Bültene katılın.