Yayınlanma Tarihi: 30 Nisan 2012Kategoriler: Haberler

2009 yılında yazdığım “İnovasyonda Sınır Tanımayın” yazımın (https://www.alphanmanas.com/?p=245) üstünden 3 yıl geçtikten sonra yine inovasyon ve tuvalet anahtar sözcüklü bir yazı yazıyorum.

Sevgili Murat Armağan ve Kerem Güvenç ile 2002-2005 yıllarında hafta sonlarımızda hobi olarak başladığımız bazı patent çalışmaları projeye dönüşmüştü. Bunlardan biri Deniz Taksi oldu. Hiçbir patenti o yıllarda para kazanmak için almamıştık çünkü bu ayrı bir iş ve bizim günlük işlerimizin arasında bu yapı yoktu. Ama Deniz Taksi’nin para kazanacak bir proje olduğu anlaşılınca, bunu Teknoloji Holding’in içine katmıştım.

Sinemalarda kayıp-kaçağı engelleyecek olan patentimiz ve projemiz hakkında 2009 yılında bir yazı yazmıştım https://www.alphanmanas.com/?p=469. Bunu gerçekten para kazanmak amaçlı almıştık ve ürünü hazırlamıştık ama Türkiye’deki sinemalar bunu kullanmak istemeyince proje rafa kalktı.

Son dönemde tuvalet konusu gene gündemime oturdu. Bunu da çocuklara yönelik bir çözüm olarak düşündüm. Çünkü çocukların tuvalete oturmaları için bir aparat var ama ayaklarını koyabileceği tuvalete entegre bir aparat yok. Sadece dışarıdan bir mini basamak ile bu işi görmeye çalışıyorlar (resim için tıklayınız) Murat Armağan ile bu aparatı yaptık (üst sağdaki resim).

Sol üstte gözüken tuvalet ise sevgili Cem Yılmaz’ın GORA filmi için hazırlanmıştı. Ama Böcek Yapım bizimle çalışmayınca kullanılmadı. Tuvaletin 2 önemli özelliği var: Öncelikle küçük ve büyük tuvaletinizi jelleştiriyor, dışarıya hiç koku vermiyor. Tamamen hijyenik. Buna benzer uygulamalar özellikle sahra tuvaletlerinde var. Ama ikinci özelliği olan “hareketli” olması diğerlerinden kendini farklı kılıyordu. Bu tasarımın arkasındaki neden, uzun dönemde elimizdeki kumanda ile evin her yerini kontrol edebilecek olmanıza rağmen, kumanda edemeyeceğiniz ortamlar için gereken hareketlilikti. Tabii ki olayın bir de komedi tarafı var ki, o da GORA için çok uygundu.

Bu yazımı aslında 26 Nisan Dünya Fikri Mülkiyet Günü’nde yazacaktım ama gecikti. Bu gün vesilesi ile yönetim kurulu üyesi olduğum ESİAD’ın yönetim kurulu başkanı sevgili Bülent Akgerman’ın hazırladığı basın bültenini sizlerle paylaşmak isterim (bülten için tıklayınız).

Bültene katılın.