Yayınlanma Tarihi: 7 Mart 2010Kategoriler: Haberler

mia1
Türk basınının yakından takip ettiği ve desteklediği projenin detaylarını zamanı geldiğinde paylaşacağım. Heuliez şirketinin satın alınması yönünde Fransa hükümeti ile yapmış olduğumuz anlaşma gereği münhasıran (exclusivity) görüşmelerimiz ile şirketin finansal ve hukuksal incelemeleri sürmektedir. Ben bu aşamada sadece şirketin Fransa’da neden bu kadar önemli hale geldiğini TÜSİAD’ın üyeleriyle paylaştığı “Yerel Seçim Döneminde Fransa’da Şirket Kapatmalar Çerçevesinde Türkiye’nin Gündeme Gelmesi” raporunu sizlerle paylaşmak istiyorum. (TÜSİAD’ın raporu indirmek için Tıklayınız)

Bu rapordan aldığım özet ve yorumlarım aşağıdadır:

Sosyalist Parti başkanlığındaki yerel yönetimin, bölgenin endüstriyel politikası açısından çok önem verdiği bu şirkete 5 milyon € yatırım yaptmıştı. Ancak, bu miktarın dışında şirketin kurtarılması için gereken 15 milyon €’yu sağlamak üzere BKG adlı Fransız yatırımcı bu miktarı karşılayamadı. Bunun ardından hükümet ve yerel yöneticiler yeni bir girişimci arayışı içine girdiler. Alphan Manas’in ismi de hükümet tarafından son iki hafta içinde gündeme getirildi. Heuliez’de en önemli temsil gücüne sahip sendika olan CFE-CGC, henüz resmi bir karar alınmamış olduğu için hükümetin açıklamalarına temkinli yaklaşıyor. Alphan Manas ile ilgili basına yansıyan bilgiler arasında, kendisinin Wolkswagen eski tasarımcısı ve halen Heuliez’in Marka Müdürü Murat Günak aracılığıyla Heuliez ile bağlantı kurduğu, yeralıyor. Heuliez fabrikasını bu hafta gezen Manas’in, şirkete yapması beklenen 20 milyon€ ile ilgili, kararını önümüzdeki günlerde açıklaması bekleniyor. Cenevre otomobil fuarında kendisiyle yapılan röportajda, sektöre yatırım yapmaya istekli olduğunu bildirilen Manas’ın şirkette pay sahibi olan yerel yönetimin istihdamı %95 oranında koruma şartı karşısında tereddütlü olduğu bildiriliyor.

BKG (Bernard Krief Group)’un şirkete olan taahhüt’ünü karşılayamadığı dönemde Murat Günak ile beraber zaten şirketin içindeydik. MIA’nın son çalışmalarını Murat Günak yaparken bizde fabrikayı inceliyorduk. BKG’nın devre dışı kalacağını anladığımızda hükümet Athema adlı bir aracı kurumu/yatırım bankası ortak bulması için bu işe atadı. Brightwell olarak o anda devreye girdik ve yeni ortak çalışmasına girişilmeden biz potansiyal alıcı olabileceğimizi belirttik. BU gelişmeler paralelinde 25 Şubat 2010 tarihinde Fransız Ekonomi Bakanlığı ve diğer birimlerle masaya oturduk ve bir ön anlaşma imzaladık. Bu anlaşmaya göre şirketin finansal ve hukuksal incelemeleri tamamlandıktan sonra, yazılı olan bazı şartların da gerçekleşmesi durumunda şirkete 20 milyon € koymayı tahhüt ettik. Biz diğer olası alıcılardan önce davrandık. Bunun hem bizler hem de Heuliez adına önemi büyüktü. Heuliez şirketin başını sudan çıkarma şansını yakalayacağı ve büyük motivasyon kazanacağı Cenevre Otomobil fuarına potansiyal bir alıcı ile çıkması çok önemliydi. Eğer Murat Günak ve ben bu projede şu anda kadar yer almasaydık şirket ne yazık ki Cenevre Otomobil fuarına katılamayacaktı. 25 Şubat 2010 tarihinde Fransız Ekonomi Bakanlığı ve diğer birimlerle yapmış olduğum toplantıda Cenevre Otomobil fuarının öneminden bahsetmiş ve burada elde edilecek başarının Brightwell’in satın alması veya almaması durumunda da şirketin önünü açacağını söylemiştim. Bu söylemim doğru çıktı. Sadece Fransız basını günlerce bu başarıyı Fransa’ya yansıttı. (Fransa’daki adece Cenevre Otomobil Fuarı hakkındaki basın yansımalarını indirmek için Tıklayınız)

Murat Günak’ı yakından tanıyan ve seven Di Welt ve Spiegel dahil yüzlerce Alman gazete ve dergi baskılı ve web üzerinden duyuru yaptılar:
http://www.spiegel.de/auto/aktuell/0,1518,680536,00.html
http://www.welt.de/themen/Heuliez+Mia/

Fransa’nın amacı özellikle Heuliez için şu anda mevcut olan 600 civarındaki işçisinin işini korumak. Zaten Heuliez’in seçim malzemesi olma nedeni de budur. Hatta yapılan ön anlaşmada bu işçilerin %95’ini satın alma sonrası işten çıkarılmaması durumunda en az 200 işçi için 1 yıl boyunca maaş dahil tüm haklarını da ödemeyi kabul etmişlerdir. Heuliez içinde güçlü olan CFE-CGC sendikası bu gelişmeleri yakından takip ediyor. Sendika, Brightwell’in satın almayı gerçekleştirmesi durumunda yapılan sözleşmeyi yakından görmek isteyecektir. Dolayısı ile CFE-CGC sendikasının bu anlamda bir şekilde belkide masada olması gerekiyor. Öte yandan Laurence Parisot’un başkanlığını yaptığı MEDEF (Fransız İşverenler Konfederasyonu) da Heuliez’i yakından takip ediyor.

Brightwell ve Alphan Manas hakkında Türkiyede inanılmaz araştırma yapıldığını biliyoruz. Şu ana kadar pozitif bir geri dönüş alındığı için sıkıntı oluşmadı. Çünkü hem benim hem de Brightwell’in politik malzeme olarak kullanılması için çalışıldığını ve benim yıpratılmamın da önem taşıdığını biliyoruz. Ama şu ana kadar Fransız basını beni yıpratmadığı gibi destekledi. Yani basın partilerin savaşında yer almak yerine Heuliez’in kurtarılmasını uygun gördü. Basın Fransa’da şimdilik suskun ama 14 ve 21 Mart yerel seçimlerinden önce olası bir negatif gelişme Heuliez’in bulunduğu bölgede güçlü olan Sosyalist Parti adayı Segolene Royal’i zor durumda bırakacağı kesin. Çünkü Segolene Royal’in karşısındaki aday ise UMP partisinden olan Ulaştırma Bakanı Dominique Bussereau var.

Fransız Hükümetinin bize tanımış olduğu münhasırlık süresi 10 Şubat Salı günü dolmasına rağmen henüz finansal ve hukuksal denetimin tamamlanmamış olması bizi mutlak bir uzatma isteğine götürecek. Uzatma verilmemesi bizim açımızdan şu an için çok önemli değil. Çünkü bizim yolumuzdan geçecek olan firmaların daha uzun yolu var.

Ben bu yola çıkarken bir risk aldığımı zaten biliyordum. Özellikle bir endüstriyel ortak ile Türkiye’de bu işi yapmam gereğini biliyorum. Ama basından da izlendiği gibi potansiyal ortaklarla görüşmelerimiz henüz sonuçlanmadı. Çok ilginçtir ki Türkiye’de bu proje için hükümet ve basın inanılmaz destek verirken, sanayicilerin aynı desteği vermemesi aslında Türkiye’nin gelecekte yaşayacağı sorunların da habercisi oluyor. Belki 2030 da veya 2050 de dünyanın sayılı ekonomilerinden biri olabiliriz ama hangi katma değer oranıyla bunu gerçekten bilemiyorum, daha doğrusu tahminlerimin gerçekleşmesini istemiyorum.

84. Geneva Motor Show da yer alan MIA & Heuliez fotoğrafları için:
http://www.facebook.com/#!/album.php?aid=152072&id=780159754

Bültene katılın.