Yayınlanma Tarihi: 20 Aralık 2009Kategoriler: Haberler

pnom

Kamboçya’nın Türkiye Fahri Başkonsolosu
ALPHAN MANAS’A KAMBOÇYA DEVLET NİŞANI VERİLDİ…

İstanbul, 14 Aralık 2009 – TİKA (Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi) Başkanlığı desteği ile Kamboçya’nın Başkenti Phnom Penh’in 60 km doğusunda yer alan Batheay bölgesinde, 11 ayda tamamlanan 4,861 metre yol ve 108 metre uzunluğundaki beton köprünün açılışı kalabalık bir bürokrat grubu ve yaklaşık 4,000 kişiden oluşan yöre halkının katılımı ile Kamboçya Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Hor Namhong tarafından gerçekleşti.

Törenin onur konukları Türkiye’nin Kamboçya’dan sorumlu Tayland Büyükelçisi Çınar Aldemir, Kamboçya’nın Türkiye Fahri Bakonsolosu Alphan Manas ve Fahri Ticaret Ateşesi Volkan Öztürk oldular. Törende, Kamboçya Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Hor Namhong ve diğer bürokratların konuşmalarını takiben Türkiye’nin Kamboçya’dan sorumlu Tayland Büyükelçisi Çınar Aldemir ve Kamboçya’nın Türkiye Fahri Başkonsolosu Alphan Manas “Kamboçya Devlet Nişanı” ile taktir edildiler.

80 köyün yer aldığı ve 590 km2 alana yayılmış Batheay bölgesinde nüfus 108,524. Pirinç eken halk yaklaşık 21,000 hektarda ekim yapıyor. Kamboçya-Türkiye Dostluk Yolu adı verilen bu yol ve köprünün yapımı ile onlarca köy ve binlerce insan bu bölgeyi Phnom Penh’e bağlayan ana yol ile kavuşmuş oldu. Kambong Thmor adı verilen eski köprü yağmur sezonunda suyun 2-3 metre altında kalıyordu. Halk ulaşımını tekneler ile sağlamak zorunda kalıyordu.

Manas; ‘2010 yılının ilk yarısında Kamboçya’ya resmi bir ziyaret gerçekleştireceğiz.’
Geçtiğimiz beş yıldır Kamboçya’nın Türkiye Fahri Başkonsolosu olarak çalışmalar yürüten Alphan Manas törenden sonra yaptığı yazılı açıklamada; ““Devlet Nişanı” bir insanın alabileceği en büyük devlet ödülüdür. Benim için sosyal sorumluluk çalışmaları, iş hayatımdaki çalışmalarım kadar ağırlıklıdır. Kamboçya Fahri Başkonsolosu olmamdaki en büyük amaçlardan biri yine sosyal sorumluluk kapsamında bu ülkeye destek olmaktı.” şeklinde konuştu.  Kamboçya’nın tarım ve tekstil/konfeksiyon alanlarında Türkiye ile önemli işbirliklerine açık olduğunu ifade eden Manas; “2010’un ilk yarısında Devlet Bakanımız Sayın Zafer Çağlayan ve geniş bir işadamı topluluğu ile bu ülkeye ziyaret gerçekleştereceğiz. Bu arada THY’nin de Kamboçya-Vietnam seferlerini başlatma konusunda çalışmalar yaptığı konusunda duyumlar alıyoruz. Bu açılımlar her iki ülke arasındaki ticaretin gelişimine önemli katkıda bulunacaktır.” dedi.

Fotoğraflar için; http://www.facebook.com/album.php?aid=129765&id=780159754

Bültene katılın.