Yayınlanma Tarihi: 17 Ekim 2013Kategoriler: Haberler

Elon Musk
Aslında Digital Age dergisinin Ekim 2013 sayısında başlık “Türkiye’den Elon Musk Niye Çıkmaz?” dı ama, ben konuya başka açıdan yaklaşacağım bu kez. Röportajda 3 tane ana nedenden bahsetmiştim.

Bunları listelersek:

1) Holding diye adı geçen büyük yatırımcılar gıda, tarım, inşaat gibi katma değeri olmayan işlere para yatırıyorlar,

2) Melek Yatırımcılar henüz sınırlı sayıda oluştu. Çünkü Melek Yatırımcıların ağırlıklı olarak “Seri ve İnovatif Girişimci” olduklarını görürüz. Yani sürekli yeni ve farklı alanlara yatırım yapan, bunları belirli olgunluğa getirdikten sonra satan ve bu kazandığını da gene farklı alanlara yatıran kişilerden bahsediyoruz. Türkiye’de bu tanıma uyan kişi sayısı çok sınırlıdır. Sonuçta Melek Yatırımcılığın gelişmesi için en az 10 yıla gereksinim vardır.

3) Develetin desteği ağırlıklı KOBİ tarzındaki işletmelere yöneliktir. Büyük katma değer yaratacak şirketlerin önünü açacak bir teşvik sistemi yoktur.

Sıkça tekrar etsem de, ABD’de GYMH’yı %1 arttırmak için 10 yılda 1 milyar USD değere ulaşacak 60 şirkete gereksinim olduğunu tekrar söylemek istiyorum. KOBİ’lerin böyle bir başarısı olamayacağına göre devletin bizzat içinde (ortak) olduğu girişimlerin yaratılması ve bunların özellikle yurt dışında belirlenecek teknolojide devrim yaratacak veya ülke açısından stratejik önem taşıyan sektörlerdeki şirketlerin satın alınarak sağlanması çok daha akılcı olacaktır.

Beklentim gene devletten oldu ama inanın Türkiye’de “Babayiğit” geçinenlerin bu işi yapmalarını olasılık dahilinde görmüyorum.

Bültene katılın.