Yayınlanma Tarihi: 13 Temmuz 2012Kategoriler: Haberler

Şahsıma basın yoluyla yapılan saldırılara karşı hazırlandığım hukuki süreç, gene bazı finans sitelerinde aynı kaynak kullanılarak çıkarılan yalan-yanlış haberler ve yoğun gündemim nedeniyle uzun süredir bloga yazı yazmadım. Bu haberler içinde yatırımlarım arasında olan Ege Madencilik için iflas ertelemeye yönelik aldığımız “Tedbir” kararı doğrudur. Girişimcinin her zaman doğru yatırım yapacağı, bu yatırım doğru da olsa iyi yöneteceği, iyi yönetse de çevresel etkileri kontrol edeceği garantisi yoktur. Önemli olan alınan dersler ve elde edilen tecrübedir.

Keiretsu Forum (www.keiretsuforum.com), merkezi San Francisco’da bulunan, Bireysel Girişimcilerin belli bir düzen içerisinde ve asgari külfetle girişimcilere yatırım yapmasını sağlayan en yaygın “Melek Yatırımcı Ağı”dır. Keiretsu Forum’un, dünya çapında 20’yi aşkın şubesi ve 1000 civarında yatırımcı üyesi vardır. Keiretsu Forum şubeleri, davet ile katılan yatırımcı üyelerden oluşuyor; yatırımların değerlendirilmesi ve yatırım yapma kararı ve şartları da yine üyeler tarafından doğrudan tespit ediliyor. Üyeler, kendilerine dönemsel yatırım toplantılarında sunulan yatırım fırsatlarına katılıp katılmamakta özgürler. Şirketlere ilgi duyan yatırımcılar grubu tarafından yapılan yatırımlar genelde 200 bin ile 700 bin USD arasında değişiyor. Kurulduğu 2000 yılından beri Keiretsu Forum üyeleri teknoloji, tüketim ürünleri, sağlık, gayrimenkul, internet ve diğer hızlı büyüme fırsatı olan sektörlere toplam 300 milyon USD’yi aşan yatırım yapmışlardır.

Keiretsu Forum İstanbul, Haziran ayı içinde Türkiye’de kuruldu. Kuruculardan 5’i de İzmirli (Sabah gazetesinin haberi için tıklayınız) Kuruluşuna Keiretsu Forum San Fransisco üyesi Aydın Koç ve Interpro Holding öncülük ettiler. Şirketin yönetim kurulu: Alphan Manas (Yönetim Kurulu Başkanı), Aydın Koç (Yönetim Kurulu Başkan Vekili), Ruşen Yaykın ve Hasan Altunkaya (Yönetim Kurulu Üyesi)’dan oluşuyor. Şirketin Genel Müdürü Aslı Gözören. Şirketleşmiş, nakit akışı yaratmış veya nakit akışı yaratmaya yakın projelere yatırım yapacak olan Keiretsu Forum İstanbul üye sayısını yıl sonuna kadar 50’ye çıkarmayı hedefliyoruz. Üye olmak isteyenler yıllık 3,000 USD ücretle gruba katılabilecekler. Bu konudaki iletişim adresi asli.gozoren@keiretsuforum.com.tr dir. Yatırım için başvurular da şirketin www.keiretsuforum.com.tr web sitesinden yapılabilecektir.

Dragons’ Den de Alphan Manas, Nevzat Aydın, Yalçın Ayaydın ve Gamze Cizreli olarak yatırım yaptığımız şirketlerden biri olan www.inploid.com şu an ikinci yatırımını alma sürecinde. Hem de, Türkiye’de internet alanında sektörün önemli isimlerinden oluşan 11 yeni melek yatırımcı ile. Yani Melek Yatırımcılarla ilerleyen şirket, yanına daha fazla Melek Yatırımcı’yı katıyor olacak. Bu yatırımlarda projenin ve özellikle projenin sahipleri olan Hakan ve Serkan Köse kardeşlerin kişiliği ve bilgi birikimi etkili oldu. Dragons’ Den’de demek ki yatırım yapılmış. Ama bu tür projelerin başarılı olabilmesi için kullanıcıların da ilgi göstermesi gerekiyor. Inploid’in rakibi olan www.quora.com 2010 sonu çıkmıştı. Belki inanmayacaksınız ama www.inploid.com fikri 2010 Haziranında ortaya kondu, proje hazırlandı ama ortakları yeterli sermayeyi bulamadıkları için proje ancak 2011 Ocak ayında Dragons’ Den’e geldi. İşte Türkiye’nin kaderi bu.

Üyesi olduğum TOBB Genç Girişimciler Kurulu, TOBB, TEPAV gibi kurumların desteği ve Sayın bakan Ali Babacan’ın katkısı ile Türkiye’de Melek Yatırımcılara teşvik geliyor. Sanayi Bakanı Ergün, bu yolla teknolojide Türk markalarının oluşmasına katkı yapılacağını ifade etti: http://www.ntvmsnbc.com/id/25353265/

ABD’de Melek Yatırımcıların yılda 25 milyar USD yatırım yaptıklarını düşünürsek, Melek Yatırımcılığın orta dönemde Türkiye’de gelişeceğini ve ekonominin en önemli sıkıntısı olan cari açığa destek olacağını anlayabiliriz.

Bültene katılın.