Yayınlanma Tarihi: 3 Aralık 2011Kategoriler: Haberler

Yukarıda soldaki fotoğraf 1999 yılında Caddebostan Migros’da çekildi. Resimdeki 4 kişiden biri benim. Diğer 3 kişi’den ikisi İngiltere’nin en büyük süpermarket zinciri Sainsbury’nin bilgi işlem ve pazarlama bölümü yöneticileri. Diğeri ise projenin donanımını bize sağlayan Alman CSE firması genel Müdürü Reinhold Zeitler. Migros’daki proje grubu içinde şu andaki genel müdürü Özgür Tort stajer olarak yer alıyor. Yukarıda sağdaki fotoğraf ise gene 1999 yılında Almanya Dusseldorf Messe’de çekildi; EuroShop benzeri o dönem yapılan “Retail Show”. Otomatik Tanıma ve Veri Toplama teknolojileri konusunda öncü firma olan Exim olarak katılıyoruz. Ben genel müdürüm ve yanımda ise şu anda Dell Türkiye’nin başında olan sevgili Murat Mediçeler var. O yıllarda kendisi Exim’in teknik müdürü’ydü. Onunla beraber başardığımız çok önemli bir satış hikayemizi, biraz da onun ağzından alarak daha sonra paylaşacağım.

Proje’nin akışı şöyle: Migros genel müdürü Bülent Özaydınlı ve genel müdür yardımcısı Cengiz Alpkökin proje önerimizi çok beğenip bizi Migros’un mağazacılık yazılımını yapan OBASE’in kurucusu sevgili Haluk Alpay’a yönlendirdiler. Biz Haluk ve ekibi ile beraber çalışarak sistemi Migros’un mağazacılık sistemine entegre ettik. Dağa sonra Koçbank ile de çalışarak kredi kartı otorizasyon işini de hallettik. Böylece müşteri mağazaya girdiğinde Migros kartını cihaza sokup, müsait olan Barkod okuyuculu terminali eline alıyor, sepete koyacağı ürünlerin barkodunu okutuyordu. Alışveriş bittiğinde kartını resimde yer alan ekranlı terminale okutuyor, alışveriş listesini onaylıyor ve kredi kartını da okutup Koçbank’dan gelen otorizasyona bağlı olarak faturaya entegre edilmiş satış slip’ini imzalıyordu.

Proje muhteşemdi. Sainsburry bile uzaklardan duyup gelmişti bizi görmeye. Ama proje yılı geçen yüzyıla aitti. SMS alan ama atamayan mobil telefonların ucuz olması nedeniyle tercih edildiği ve gerçekten sms’in varlığından haberi olamayan %90’lık bir mobil telefon abonesinin olduğu bir dönemdi. Biz o dönemde insanlara mantık ötesi bir tecrübe yaşatıyorduk. Migros’da müşterilerle bire bir ilgilenip eğitemediği için proje başarılı olamadı. Ama yaşadığım tecrübe ve heyecan beni ve ekibimi inanılmaz mutlu etmişti. Günlerce Migros’da sabahladığımızı hatırlıyorum. Ama olmadı. Çünkü horoz erken ötmüştü. Zamanı gelmeden bir girişim yapılmıştı ve ölmeye mahkumdu.

Bültene katılın.