Yayınlanma Tarihi: 9 Kasım 2013Kategoriler: Haberler

SurveyMonkey 2
Bu hafta SurveyMonkey CEO’su David Goldberg ve Pazarlama İletişimi Müdürü Bennett Porter ile sevgili Arzu Demirer’in davetiyle kahvaltı yaptım. Firma “Web Tabanlı Anket Çözümleri” konusunda dünya lideri konumunda. 1999 yılında kurulan SurveyMonkey, Fortune 500 şirketlerinin %99’una hizmet verirken, küçük işletmeler, kar amacı gütmeyen kuruluşlar, akademik kurumlar, araştırmacılar, tıp uzmanlarına da hizmet veriyor. Hizmet verilen 55 dil arasında artık Türkçe de var. Müşterileri her gün 2 milyondan fazla çevrimiçi anket yanıtı topluyor.

Şirket 100 milyon USD ciro yapıyor ve 1.35 milyar USD piyasa değerine sahip. Şirket “Silikon Vadisi’nin başkenti Palo Alto“da bulunuyor.

Benim dikkatimi çeken en önemli konu, şirketin cirosuna karşın sahip olduğu piyasa değeri. Bunun nedenleri ise; a) Şirketin merkezinin bulunduğu bölge, b) Yatırımcıların geçmişi değil de geleceği satın almaları, c) Şirketin pazar payı ile d) Rakiplerinin durumu…

David Goldberg’in eşi Sheryl Sandberg, Facebook’un COO’su. Durum böyle olunca masada sıkı bir Facebook ve Twitter muhabetti başladı. Benim görüşüm, Facebook’un dünyada tekleşmeye başlayan data-base yapısında liderliği elinde tutacağı. O yüzden neredeyse uygulamaların tümüne Facebook (veya Twitter) hesabı üzerinden giriyorsunuz. Facebook halka arz sonrası değer kaybetse de geleceği çok parlak olan bir firma. Konu Twitter’a gelince, ben ertesi gün halka arz olacak Twitter içen belirlenen fiyatın çok düşük olduğunu söyledim. Zaten haklı olduğum ortada ki hisse ilk gün %70 üzerinde prim yaptı.

Kahvaltının sonunda David Goldberg’den bir ricada bulundum: Benim Silikon Vadisi’nde bir teknoloji şirketinin yönetim kuruluna alınmasında yardımcı olması. Bu konuda gerçekten çok ciddiyim. Kendimi daha da geliştirmek için bunu yapmak zorundayım. Türkiye’de bu anlamda kaplumbağa hızında ilerliyorum. Koşmak için Silikon Vadisi’nin kokusunu almak lazım. Eskiden Mountain View’de oturan arkadaşlarımı ziyaret ettiğimde (Google’un merkezi bulunuyor), kafelerde oturan gençlerin motivasyonları beni heyecanlandırıyor ve döndüğümde kendimi farklı hissediyordum.

Bültene katılın.