Altınbaş Holding, Göztepe A.Ş.’yi satın aldıktan sonra Göztepe Spor Yönetim Kurulu üyeliğine getirilmiştim. Bu görevime ek olarak aynı zamanda Voleybol Şubesi de bana bağlandı. Seksenli yıllarda Göztepe maçlarını deplasman dahil kaçırmayıp beraber gittiğimiz arkadaşım Sanver Süzek de Voleybol Şube Başkanı oldu. Göreve başladıktan sonra 3. Lig’de bulunan Bayanlar Voleybol Takımımızı antrenman ve maçlarda yanlız bırakmadık. Antrenörümüz İlker Alkan’ın takım ile iyi koordinasyonu, oyuncularımızın motivasyonu ve hepsinin muhteşem performansı sonucu henüz maç kaybetmedik. Bunda bizi deplasmanda dahil destekleyen seyircimizin etkisi yadsınamaz. Nasıl oluyor da bir 3. Lig Voleybol takımını deplasmana desteklemek için seyirci gidiyor. Bu tutkunun formülünü sanırım Türkiye’de başka bilen takım yoktur. Coca-Cola formülünü nasıl çözemiyorsak bunu da çözemeyeceğimizi (zevkle) görüyorum.

Bizim gruptaki rakip takımlar arasında 2 güzide şehrimizin Belediye takımları var: Bursa Büyükşehir Belediyesi ve İzmir Büyükşehir Belediyesi. Her 2 maçta da rakip takımdan 1 tane seyirci dahi yoktu. Sadece oyuncuların ebeveynleri ve arkadaşları vardı, onlar da tezahürat yapmadılar.

Türkiye’de marka yaratma sorunu olduğu yıllardır söylenir. Marka yaratmanın maliyeti, zorluğu anlatılır. Aslında “Marka” ile “Takım” arasında büyük bir bağ vardır. Bunu en iyi anlayan kişilerden biri M.A.R.K.A.’nın sahibi Hulusi Derici’dir. Çünkü Göztepe’nin çok iyi bir marka olduğunu daha önceden görenlerden birisidir. Fakat belediyelerimiz bunun ne yazık ki farkında değiller. İnanılmaz yatırımlarla takımlar kuruyorlar ve kendilerine tezahürat yapmaya gelen oyuncu yakını dışında fazla seyirci bulamıyorlar. Neden mi? Çünkü bana söyler misiniz sizce kim: “Yeşil-Beyaz akar kanımız, kesilmez hep akar sularımız, canım feda olsun sana şanlı Bursa Büyükşehir Belediyesi” diye bağırır? Belediyeler takım kurmak yerine o şehrin takımlarının alt yapılarına destek olmalılar. Böylece çok daha önemli bir misyonu yerine getirmiş olurlar.

Arkas, İzmir’in gururudur ve benim en çok beğendiğim firmalardan biridir. Muhteşem bir erkek voleybol takımları var ama seyircileri yok. Niye acaba bir takımı alıp desteklemeyi düşünmediler. Sponsorluk son yıllarda Türkiye’de gelişmekle beraber, temeli, güzelim takım adının önüne kendi firmanızın ismini koymak olmamalıdır. Bugün Göztepe A.Ş.’yi Altınbaş Holding almıştır ama takımın adı Altınbaş/Alpet-Göztepe olmamıştır. Futbol, Basketbol ve Voleybol takımlarının önlerinde kahve, şeker, çikolata, süt, sosis vs. her türlü marka mevcut. Maç sonuçlarını sayan spiker sanki süpermarket alışveriş listesini de okuyor. Bu takımı taşıyan markanın imajını ne kadar arttırıyor bakmak lazım. Eindhoven takımının sponsoru yıllardır Philips olmasına karşın takım adının önüne Philips markasını koymaz ve sadece sponsorluk için oluşturduğu şirket olan PSV (Philips Sport Vereniging) kısaltmasını koyarlar. Bu bize yeteri kadar mesaj veriyor. Böyle giderse bu yıl forma reklamı olan bir prezarvatif markasının gelecek yıl Erkekler Voleybol Liginin sponsoru olması bizleri şaşırtmamalı.

Göztepe Spor Resmi Web Sitesi : http://www.goztepesporkulubu.org/ 

Bültene katılın.