Yayınlanma Tarihi: 20 Ocak 2009Kategoriler: Haberler

Bundan 3 yıl önce Petrol fiyatları ile Doğal Gaz fiyatlarının birbirinden en geç 5 yıl içinde ayrılacağı (decoupling) yorumları revaçtaydı. Avrupa ülkeleri Doğal Gaz alımlarını petrol fiyatlarına bağlı formüllü kontratlar ile aldığı için buna kimse imkan tanımıyordu. Şimdi söylenenler gerçek olmaya başladı. İran ve Katar ile %65-70 arası bir rezervi kontrol eden Rusya’nın bu girişimi sonucu Doğal Gaz için ayrı bir Kartel kurulması kaçınılmaz. Çünkü Rusya bu kadar oynak petrol fiyatlarıyla istediği gücü elde etmede zorlanacaktır. Ama %27 üretim gücü (dağıtım ağı gücü çok daha etkili) ile bunu doğal gazda kesinlikle yapabilecektir.

Siz olsaydınız yapmaz mıydınız? Örneğin BOR’dan çok önemli bir ürün elde etseydik ve bu ürün dünyada 5 USD’ye satılması makul olsaydı: Biz “aman dünyaya bunu biz 5 USD’ye satalım, elegüne rezil olmayalım” mı? derdik, yoksa “zaten rezervin %75’i bizde şunu 20 USD’ye satalım da bugüne kadar kendimizi kandırdığımız jeopolitik önem, enerji koridoru gibi mavralarla uğraşmak yerine dünyada gücümüzü arttıralım” mı derdik?

Şimdi enerji üretiminde göbekten bağlı olduğumuz Doğal Gaz için söylenecek çok şey kalmadı. Son dönemde Güneş Enerjisi maliyetleri ile ilgili çarpım tabloları da sağolsun arkadaşlar tarafından dolaştırılıyor. Çatısına bile yaptırma konusunda tereddütte olan bireysel yatırımcı nasıl büyük yatırımcıyı ikna edebilir, buna bakmak lazım.

Sonuçta köşeye sıkışmış durumdayız. Sağolsun Putin bizi bu rüyadan uyandırdı. Doğal gaz’da kısa vadede indirim yapılması planlansa da uzun vade için şimdiden kara kara düşünmeye başlayalım derim.

Haberin BBCTurkish linki; http://www.bbc.co.uk/turkish/news/story/2008/12/081223_russiagasnew.shtml 

Bültene katılın.