Yayınlanma Tarihi: 29 Mart 2013Kategoriler: Haberler

Geçen gün zırh, kılıç ve kalkan ile at üstünde pozlar verince çoğu takipçim şaşırdı. Hatta dizide oynayacağımı düşünenler bile oldu. “Fikir Liderleri’nin bazı konuları ön plana getirirken dikkat çekmeleri önemlidir. Ben gene ölçülü olduğumu düşünüyorum. Yurt dışında benim bir numaralı idolüm “Richard Branson bir zamanlar “Gelinlik” şirketi için sakalını kesip gelinlik giymişti. Hatta Malezyalı low-cost havayolu olan Air Asia’nın CEO’su Tony Fernandes’e kaybettiği iddia yüzünden bu yıl Mayıs ayında Air Asia’nın hostes kıyafetini giyip, Londra-Kuala Lumpur seferinde yolculara servis yapacak. Bu arada kendisi gay falan da değildir. Bizde olsa ilk vurulacak damga bu olurdu da, o yüzden hatırlatmakta yarar var.

Alem dergisi 26 Eylül 2012’de kapağına da koyduğu “30 Sayfalık haberinde Aydınlı Grup’un Türkiye temsilcisi olduğu U.S. POLO ASSN.’ın tanıtımına ve beraberindeki “Polo müsabakasına yer vermişti. Burada bir sorun yok, firma gayet başarılı bir tanıtım yapmış ki karşılığını fazlasıyla almış. Ama oraya giden İstanbul’un elitleri (biraz magazin tabiri oldu) bir konuyu bilmiyorlardı. O da seyrettikleri Polo oyununun ““ARAKLAMA” olmasaydı.

Hatta daha da acı olan, tanıtım için Türkiye’ye gelen U.S. POLO ASSN.’ın başkanı David Cummins’in Sabah’dan sevgili Şelale Kadak ile yaptığı röportajda kendisine seyrettirilen ““Cirit” oyununu çok beğenmesiydi. ““Aman Allahım o da gidici” demekten kendimi alamadım. Aynı röportajda ABD’de 3,000 oyuncusu olan “Polo” oyunlarının 12 ay içinde Türkiye’ye geleceğinden bahsediliyordu.

 http://www.sabah.com.tr/Yazarlar/kadak/2012/04/28/polo-oyunlari-12-ay-icinde-turkiyede

Sevgili “Cemal Hünal, hayatını atlara adamış bir kişi. Kendisi ile Çarşamba günleri 22:45’de TV8’de yayınlanan““Bir Fikrin Mi Var” programında tanışıklığımız yakın dostluğa dönüşüp, sonrasında proje yapma isteğimiz oluştu. Benim “Cirit” ve “Polo” hakkında bilgi edinmem sonucu bu spora acilen el atmamız gerekliliğine ortaklaşa karar verdik. Buna bağlı olarak “NişantaşıPlus dergisi editörü sevgili “Gamze Alpar’da konuyla yakından ilgilenince ortaya çok güzel bir röportaj çıktı (Röportaj için Tıklayınız). Zaten adı geçen resimlerim de bu röportaj esnasında çekildi.

Amacımız zamanında gösteri için Köln’e giden ve müsabaka esnasında atların yaralanması nedeniyle müsabakanın vali tarafından durdurulup ekiplerin şehir dışına gönderilmesi ile sonuçlanan olay, aslında bu haliyle Cirit sporunun icra edilemeyeceğinin göstergesiydi. Biz ise bu çağa uygun kıyafetler, malzemeler ve cirit sopası ile Cirit’in önünü açacağız. Oyuncuların başında 360 derecelik ““Kaska Monte Kamera” olacak. Bu konuda Amerikalı üretici ile ürün geliştirmeye başladık bile. Aşağıda skeç çalışması var.

Gelelim ““ARAKLAMA” konusuna. http://tr.wikipedia.org/wiki/Polo alıntısına göre Polo, MÖ 2000’lerden itibaren Orta Asya Türkleri arasında Çevgan olarak oynanan oyun zamanla tüm Asyada oynanır olmuştur.

1800‘lüyıllarda İngilizlerin Hindistan yolculukları sırasında görmeleri sonrasında Avrupa‘ya taşınmıştır. Zamanla İngiliz soyluları arasında yaygınlaşmış ve İngilizlerin milli bir oyunu haline gelmiştir. Ayrıca Atatürk‘ün sevdiği bir spordur.

Muhteşem Yüzyıl’daki tartışmada haklı taraf olmamakla beraber, bir konuyu göz ardı etmemek lazım ki, http://tr.wikipedia.org/wiki/Cirit alıntısına göre, Anadolu ‘da 11-16. yüzyıllarda bir savaş oyunu olarak oynanan cirit, sonraki dönemlerde özellikle “19. yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu “ülkesi ve sarayında en büyük gösteri sporuydu. Müsabakalarda yaşanan hayati tehlike nedeniyle II. Mahmut döneminde bu oyunun oynanması yasaklanmış, daha sonra tekrar bir gösteri oyunu olarak Anadolu ‘da oynanmaya başlanmış.

Cirit’i kaptırmayacağız, bu böyle biline. Her türlü desteği bekliyoruz.

Bültene katılın.