Yayınlanma Tarihi: 27 Ekim 2010Kategoriler: Haberler

Pfizer_Konferans2
Bugün (27 Ekim 2010) Fethiye Hillside Beach Club’da Pfizer’e Gelecek anlattım. Ekip genç ve muhteşemdi. İnanılmaz keyif aldım. Bu sefer 90 dakika durmadan konuştum. Gene düzeni bozmadan yeni konulara girdim. Bugün elektrikli araçların ABD’deki potansiyal genişlemesinden bahsettim:

1. ABD’de hibrit araç satışları 2010’un ilk yarısında tüm satışların %3’ü oldu.
2. Nissan ve Renault başkanı Carlos Ghosn’un 2009 da “elektrikli araç satışları 2020 de tüm satışların %20’si olacak tahminini, Daimler 2010 bu yıl “hibrit araçlar dahil %1-5 aralığını geçemez” yorumu ile kabul etmediğini gösterdi..
3. Deloitte ABD’de araç kullanıcılarının %70’nin her iki şarj arasında en az 450 km gitmek istediklerini söylerken ABD de elektrikli araç penetrasyonunun 2020 de en fazla %3.1 olacağını beyan etti.

Görüldüğü gibi ABD de durum çok farklı ve Amerikalı gözüyle Hibrit araç önümüdeki dönemde kaçınılmaz gibi gözüküyor. Elektrikli araçlardaki pillerin tek şarj ile 450 km gitmeleri için en az 6-8 yıla gereksinim var ve sürede hibrit araçlar ABD de satın alınmaya devam edilecek.

Gelelim etme-bulma dünyasına. Geçen hafta Novartis Fütüristler Derneği’nin sponsorluğunda gerçekleşen ve Sadeg Faris’in konuk konuşmacı olduğu Yeni Çağı Yaratanlar konferansında Sadeg Faris’e plaket vermeyi unutmuş ve onun yerine iPad üzerine sanal plaket indirip kendisine vermiştik. Novartis’in rakibi Pfizer’de bugün bu yeniliği bir adım daha ileri taşıdı. Bana plaket yerine Bana plaket yerine Pfizer’in en çok güç veren (!!) ürünü olan V…..a, ürün müdürü Serhat Yalçınkaya tarafından verildi. Ben de bu anı kendisi ile fotoğraf çekerek ölümsüzleştirdim. Etme-bulma dünyası işte…..

Bültene katılın.