Yayınlanma Tarihi: 15 Nisan 2007Kategoriler: Konferanslar ve Jüri Üyelikleri

NTV

İcatlarına, projelerine güvenenlerin hayallerini gerçekleştirecek olan TV yarışması başlıyor. NTV’nin sponsorluğunda Türkiye mucidini arıyor yarışmasına katılımlar başladı.  “Teknoloji harikaları peşinde değiliz. Hayatı kolaylaştıracak orijinal projeler, insanların satın alacağı işler arıyoruz. Başvuru ve ayrıntılar http://www.turkmucit.tv/ adresinde” deniyor yarışmanın web sitesinde.

Bu yarışma Türkiye de bu formatta yapılan ilk program. Doğal olarak bundan sonra “Buzda Mucit”, “Mucitim Olur musun?”, “İcat Yapmak Lazım”, “Mucit Bizi Gözetliyor” ve son olarak “Mucitler Sirki” şeklinde kopyaları çıkarak Türk yaratıcılığında son noktaya ulaşılacak. NTV, asıl adı “American Inventor” adında ABC’nin sahip olduğu formatı format sahibinden lisanslayarak bu programı gerçekleştiriyor:
http://abc.go.com/primetime/americaninventor/bios/inventors.html

Program yapımcılarının ve ilgili TV kanalın görevinin patentleşmemiş ürünleri korumak olduğu bir ortamda kendi programlarının formatlarının alıntı (sanırım bir harf eksik çıktı) olmasının katılımcılara nasıl bir güven vereceğini de aslında yürekten merak ediyorum: http://www.kanald.com.tr/tv/gencbakis/yarisma.shtml.

Zaten Yeni Şafak Yazarı Bekir Hazar bunu hemen köşesinde sorgulamış: http://www.yenisafak.com.tr/yazarlar/?i=4585&y=BekirHazar.

Ben format sahibine saygılı olan NTV’nin yarışmasının (Öz Türk Mucit) Jüri üyesiyim. Onlarca patent ve patent başvurusu olan bir kişi olarak bu programda Jüri üyesi olmak, hele Türkiye’nin büyük değerleri olan diğer Jüri üyeleri ile aynı masayı paylaşmak bana hayatımın en önemli mutluluklarından birini tattırıyor.

Bu amaçla sizlere programı tanıtmak, yakınlarınızda bulunan ve buluşlarını açığa çıkarmak isteyenleri bu yarışmaya katılmaya çağırıyorum.

Bundan sonraki hedefim ise “Jüri Üyeleri Portali” kurmak. Burada amaç, Türkiye de iki dijitli sayılara ulaşan Yarışma Programları için formata göre Jüri üyesi bulmak. Yani TV Kanalı yurt dışından aldığı veya kendi yarattığı formattaki Yarışmanın veya diğer TV kanalından arakladığı formatı değiştirerek oluşturduğu Yarışmanın adı ve türünü bu Portale girecek. Portal öncelikle Jüri üye tiplerini soru-cevap şekliyle belirleyecek. Portalin diğer bir özelliği ise Jüri oluşturma esnasında “Yapay Zeka” kullanması olacak. Yani hangi jüri üyesi kiminle daha iyi atışır veya atışabilir, reyting’i yüksek tutabilmek için değişken jüri seçim ölçütleri vb. Bunlar Portal tarafından hesaplanıp servis alan TV kanalına sunulacak. Böyle bir çalışmanın TV kanallarını rahatlatacağını düşünüyorum. Bu Portal tamamlanmış olsaydı bile NTV’deki “Türk Mucit” yapımcısı arkadaşlar servisimizden yararlanamayacaklardı. Çünkü bu programın amacı reyting yaratmak değil, Türkiye’den Mucit çıkarmak.

Bültene katılın.