Yayınlanma Tarihi: 14 Ekim 2007Kategoriler: Konferanslar ve Jüri Üyelikleri
Ben NTV Türk Mucit programında bazı ürünlerin finale kalamamasına üzüldüğümü Forbes’un Ağustos 2007 sayısındaki köşemde belirtmiştim. Bunların arasında “Yangın Söndürme Bombaları” da vardı. Nedense yarışmacı biraz heyecan’ın getirdiği gerginlikle vücut dilini de biraz sert kullanınca biz jüri üyelerininin dikkatini sunduğu üründen uzaklaştırdı. Halbuki yarışmacının çözümü Türkiye’nin en önemli sorunlarından birine çare olabilecek nitelikteydi. Ama olmadı ve finale kalamadı. Ben bu çözümü devamlı olarak kafamda kurgularken bugün önüme New Scientist dergisinin 15 Eylül 2007 sayısı geldi ve korktuğum başıma geldi.

ntv.jpg

Weyerhaeuser firmasının geliştirdiği yöntemde 900 litre su ve yangın söndürücü taşıyan PVC torba yangından yaklaşık 70 metre yükseklikte yırtılarak yangına daha yoğun bir şekilde müdahale edilmesini sağlıyor. Uçaktan atılan bu konteyner’in kapağı otomatikman paraşüte dönüşüyor ve paraşüt’ün çekim kuvveti ile torbanın kapağının yırtılması sağlanıyor. Bu durumda kullanılacak uçaklar özel yangın söndürme uçağı olmak zorunda değil. Örneğin büyük bir askeri kargo uçağı (Örneğin: C-130 Hercules) 16 torba taşıyabilirken bu adet  C-17 Globemaster III uçağı ile 32 torbaya çıkabiliyor. Sistem insani kargo bırakma operasyonu ile bombalama arasında bir yöntemle çalışıyor. Arizona çölünde 150 metre yükseklikten bırakılan 5 PVC torba ile deneme başarılı olarak yapılmış.
Ben gene tekrar ediyorum: NTV Türk Mucit yarışmasındaki arkadaşımın çözümü çok daha güzeldi. Ve inanın tümüyle kendi fikri olduğunu anlıyorum. Çünkü bu kadar araştırmalar sonucu benzer bir çözüm göremedim.

Bu konuda kendimi eleştirmek istiyorum ama çok ta fazla haksızlık yapacağımı düşünüyorum. Çünkü bizler her konuda fikir sahibi olamayız ve yarışma formatı gereği hiçbir yarışmacının ürününü yarışma öncesi inceleme fırsatımız olmadı. Ama gene de tekrarlıyorum: Bu arkadaşın gayretini ve insanlığın yararına hizmet edecek bir çalışmayı değerlendirmediğimize de üzülüyorum.

 

Bültene katılın.