Yayınlanma Tarihi: 27 Şubat 2008Kategoriler: Haberler

Bu yazıyı yazmamdaki neden Göztepe Takımı taraftar sitelerinden biri olan GöztepeList’te Özkan Cengiz adlı taraftarımızın bizler ve takımımız için yazmış olduğu çok hoş bir yazıdır.

Birçoğumuz mutlaka bir takımın taraftarıdır. Takımımızın başarısı ve başarısızlığı zaman zaman günümüzü ve psikolojimizi etkiler. Bazı takımlar hep şanssız, bazıları ise çok şanslı olarak algılanır. Aslında şans çok önemli bir oranda yönetimde saklıdır. Çünkü iyi yönetilen takımlar için başarı sadece antrenör ve oyuncuların kalitesine ve performansına kalıyor.
Arkadaşım Sanver Süzek ile Göztepe Bayan Voleybol Takımı’nın yönetimini aldığımızda takım 1 maç yapmış, mağlup olmuş ve antrenörümüz ayrılmıştı. Yönetime geldikten sonra oynadığımız 15 maçı da kazanıp en yakın rakip ile puan farkımızı 7 puan açmış bulunuyoruz. Liderliği, bitime 3 hafta zaten garantilemiştik. Şimdi 2 hafta sonra yapılacak Play-off maçlarını da kazanıp 2. Lige çıkmayı hedefliyoruz.

Göztepe Yönetim Kurulu üyesi olarak Bayan Voleybol Takımı ile ilgilenmemde önemli bir neden vardı: Sporda bayanlar için takım ruhu ve mutlu ortam “para”dan daha önemli motivasyon aracıdır. Bu gerçeği biz erkeklerin kabullenmesi gerekiyor. O yüzden başarı motive bir takımda saklı. Bu takımın antrenörleri ile beraber gereksinim duyduğu motivasyonu benimle beraber sağlayan yakın arkadaşım Sanver Süzek için ilk deneyimimiz oluyor. Takımımızın başarısı 2. Lige yükselme ile tescillenirse bizler için unutulmayacak bir tecrübe olacak.

Takım yönetmek ile şirket yönetmek arasında çok fazla bir fark yoktur. Bugüne kadar hiçbir zaman antrenörümüz İlker Alkan’a “şu oyuncuyu oynat, bu oyuncuyu çıkar, bunu yap” demedik. Onun kararlarına ve düzeninine saygı duyduk ama denetledik. O da tecrübesi ile takımı çok iyi yönetti.

Seyircimizi çekebilmek için çok güzel bir web sitesi yaptık. Maç kazandıkça, maçlardan ve seyircilerden fotoğrafları web sayfamıza koydukça, seyircimiz coşup maçlara geldi. Örneğin Denizli deplasmanına 100 seyircimiz geldi. 2 hafta önce İzmir de oynadığımız maçımıza ise 1,000 seyirci geldi. Evet yanlış okumadınız. İnanmadıysanız resme bunun bir 3. Lig Bayanlar Voleybol maçı olduğunu bilerek bakın: http://www.goztepevoleybol.com/AlbumDetay.aspx?AID=82

Hep yanlış transfer yapan, sık antrenör değiştiren, kaybedilen maç sonrası soyunma odasına koşan yöneticisi olan takımınıza değil, yöneticilerine kızın.

GöztepeList’te Özkan Cengiz adlı taraftarımızın yazısından alıntı aşağıdadır:
http://www.goztepelist.org//?LIST=KoseYazilari&YaziNO=304
“Bir takım düşünün sezon başında yöneticisi belli değil sporcuların ailelerinin desteği ile ayakta duruyor. İlk haftanın ardından tamamen ortada kalıyor. İlgi minimum düzeyde sporcular kendi halinde. Bu takıma belki de sportif anlamda hiç tecrübesi olmayan iki yönetici sahip çıkıyor. Önce sporcuların özgüvenlerini yerine getiriyor. Sportif çalışmalarının kalitesi artırılıyor. Ardından malzeme vb ekipmanları yenileniyor. Ardından galibiyet serisi bir başlıyor, pir başlıyor. Üst üste galibiyetler deplasmana otobüsler neşe ve puan içinde devrearası. Her şey mükemmel puan desen puan, takım desen takım ama yetiyor mu? Hayır! Üstüne kaliteli transferler ve mesaj net! ‘Biz şampiyon olacağız ve bunun en kısa sürede yapacağız.’
Ezeli rakiplerden üst liglerden kaliteli transferler Ve ikinci yarı başlıyor galibiyet üzerine galibiyet ve grup maçlarının bitimine 3 hafta kala birincilik garanti ediliyor. İçeride galibiyet, dışarıda galibiyet garanti şampiyonluk garanti, kadro sıfır hata, yönetim sıfır hata, sonuç net başarı. Bu hikaye size çok mu uzak geldi? Evet çok uzak Çünkü uzun yıllardır böyle bir sezon yaşamadık, yaşatanların ellerine kollarına sağlık GÖZTEPE BAYAN VOLEYBOL TAKIMI bir destan yazıyor hem de göstere göstere oyuncusundan antrenörüne, malzemecisinden doktoruna herkesin ellerine sağlık.
İkinci etap maçları için hepsine başarılar hepsine bol şans biz başarıdan eminiz böylesine mükemmel bir takımı yaratan ve adeta isteyince neler olduğunu gösteren Sn. Sanver Süzek ve Sn. Alphan Manas’a sonsuz teşekkür, iyi ki varsınız.
Bu konu ile ilgili son bir not da bize hepimize Bu takım ilgiyi, daha fazla ilgiyi hak ediyor. Göztepe seyircisi nedir, salonda ne kadar etkilidir bunu başta yeni yöneticilerimize sonra tüm voleybol camiasına göstermek boynumuzun borcu. Yıllardır yaşamadığımız bir sezonu bize yaşatan bu takım her şeyi hak ediyor.”

Bültene katılın.