Yayınlanma Tarihi: 30 Ağustos 2012Kategoriler: Haberler

Sevgili Yurtsan Atakan ve eşi Lale 20 yıldan fazla tanıdığım ve çok sevdiğim insanlar. Yurtsan kanser ile çok uzun yıllar mücadele etti. Hepimiz, onun bu mücadelesini çok taktir etmiştik. Hep kanseri artık yendiğini düşündük. Onunla o kadar çok anımız var ki….. Öncelikle Fütüristler Derneği kurucusuydu. İnanılmaz uzgörülüydü. Yurtsan Bilişim dünyasında birçok ilki yapan ve tecrübe eden bir gazeteceydi.

Onunla o kadar çok anımız var ki…..”Metroseksüel” lik konusu gündemdeyken, sevgili Orhan Göksal, Cem Soysal ile beni birgün arayıp, “bence sizler de Teknoseksüel‘siniz” demişti. Bununla da yetinmeyip, bir de bu konuda haber yaptı: http://arama.hurriyet.com.tr/arsivn

Bizim yanımızda diğer Teknoseksüel’ler: Mustafa Altındağ (TeknoSA Genel. Müdürü), Yavuz Baydar, Ali Bayramoğlu (yazar olanı değil eskiden MÜSİAD başkanı olanı), Enis Berberoğlu, Murat Birsel, Cem Boyner, Ümit Davala, Murat Ersan, Aksel Goldenberg (ismi Tuba Ünsal’la anılan iş adamı), Orhan Göksal (Çukurova Telekom Y.K.), Alphan Manas (Teknoloji Holding Bşk. Yrd.), Gani Müjde, Abdullah Oğuz, Ali Talip Özdemir, buRAK özDEMİR, Rüştü Rençber, Ali Sabancı, Cem Soysal (Teknoloji Holding Grup Başkanı), Şahin Tulga(HP Türkiye Genel Müdürü), Metin Uca diye sıralanıyordu. Yıllarca adımız “Teknoseksüel” diye anıldı.

15-23 Ocak 2005 tarihlerinde Düsseldorf’da yapılan Boat Show’a Deniz Taksi ile katılmıştık: http://www.turkcadcam.net/haber/2005  Orada bulunan gazeteciler arasında Yurtsan Atakan da vardı. Kendisi Deniz Taksi’yi ilk önce Türkiye’de değil de Düseldorf’da görünce çok şaşırdı ve bununla ilgili yazdı (haber için tıklayınız) İşin ilginç yanı o zaman Deniz Taksi ile ilgili Arapça bile haber yapılmıştı (haber için tıklayınız). Gün sonunda birbirimize hikayeler anlatırken, sevgili Yurtsan’a ben “Çoban Ahmet” den bahsettim. Hikayenin detayları linkte olduğu için tekrarlamak istemiyorum: http://arama.hurriyet.com.tr/arsivnews0 “Ben bu hikayeyi çok beğendim, Ahmet Kaplan’ı getirelim ve onunla röportaj yapalım” dedi.

Ahmet İstanbula geldi, onunla röportaj yapıldı (Haber ve röportajlar için tıklayınız). Deniz Taksi ile dolaştı. Ahmet 6 ayını dağlarda çobanlık yaparak geçiren bir insandı. Dağda kaldığı süre içinde de elektriğe erişimi yoktu. Ama mum ışığında bile okuma alışkanlığını yitirmemişti. Onunla beraber Beyoğlu’ndan kendi seçtiği (isimlerini daha önce belirlemişti zaten) kitaplar satın aldık. Satın aldığımız kitaplara bakınca, Türkiye’de kitap okuma alışkanlığı olmayan insanların bu haber ile ders almasını diliyorum. Ahmet hala İstanbulda yaşıyor. İstanbul onu ne kadar mutlu etti, ona iyilik mi yoksa kötülük mü yaptık şu anda bunu anlamamız artık çok zor.

 

Mekanın cennet olsun sevgili Yurtsan Atakan. Seni çok özleyeceğiz.

 

Bültene katılın.