Yayınlanma Tarihi: 7 Mayıs 2009Kategoriler: Haberler

Magnum Haz Elçisi Eva Mendes’in Türkiye’ye gelmesiyle 2009 Magnum kampanyasını başlatan Algida slogan olarak da kendine “Magnum Varken Gözünüz Hiçbirşey Görmez”i seçti. Şu anda da Billboardlar dahil birçok mecrada reklamlar yer alıyor.

Verilmek istenen mesaj ise  “Hayat elbette çok yoğun ve bazen stresli bir tempoda yaşanıyor, ancak sadece buna odaklanmak yerine, hayattan daha fazla haz almaya çalışırsak, mutluluk kaçınılmaz olur. Unutmamak gerek ki, hayat çok kısa”.

Reklam filminin ilk versiyonunu seyredenler varsa hatırlayacaklardır: Orada elinde Magnum olan bir bayan etrafında oluşan olaylara aldırmadan yürüyordu. Ama benim gözlerimi yerinden fırlatan ise aynı bayanın yangından camı kırarak elinde bebek ile dışarı fırlayan bir itfaiye erine de umursamadan yürümesiydi. İtfaiye eri de şaşkınlıkla bakarken bu davranışı ayıplar gibiydi. Sonra ne mi oldu? Firma da bunu fark etti ve bu bölümü makaslayarak yerine restaurant’a görünmez bir adam koydu. Aynı bayanın umursamazlığı bu yöne kaymış oldu.

Unilever gibi bir devin böylesine bir hataya yol açacak reklamı onaylaması kabul edilebilir bir durum değil. Ajansın bunu nasıl yaptığını sorgulamıyorum dahi.

Konu reklamlardan açılmışken Türkiye’deki reklamlarda eksik olan bir durumu da paylaşmak istiyorum: Müşteriyi güldürmek. Hep ciddi reklamlar görmekten bıktık. Yapı Kredi “Adios” ve Anadolu Sigorta “Pattes” reklamları bu anlamda gerçekten hoş. Cem Yılmaz’ın da Türk Telekom reklamları bizleri güldürüyor. Ama ne yazık ki diğer firmalar bu konuda çok çekinceli hareket ediyorlar. Halbuki güldükçe reklam daha akılda kalıcı olmuyor mu?

Bültene katılın.