Mart ayının reklamları arasında “Lipton Piramit Poşet Çay” üzerine oldukça ilgi topladı. Benim ilgim tabii ki ürünün inovatif olmasından kaynaklanıyordu. Kendi kendime de sormadan edemiyordum: Ben piramit çay poşetini daha önce görmemiş miydim? Google’da yaptığım araştırmada kaynağa ulaştım: http://www.molinsitcm.com/innovative-packaging/pyramid-tea-bags/

Ürünün arkasından ITCM (Innovative Technology for Custom Machinery) çıktı. İngiltere’de bulunan bu firma Unilever için Piramit Çay Poşeti makinesi tasarlamış. Amaç çok kısa sürede çok fazla ürünü üretmek olunca bu firmanın da inovatif olması kaçınılmaz oluyor. Patent, Unilever’e ait ama bu üretim prosesi “Inventing the 20th Century” kitabında Global 100 Önemli Buluş arasında kendine yer edinmiş.

İlk kez PG Tips pyramid® tea bag olarak piyasaya çıkmış. Unilever İngiltere’de yeşil çayları Lipton markası ile değil de PG Tips markası ile pazarlıyor. Ama piyasaya çıkış tarihi 1996. Yani bundan tam 15 sene önce. Peki benim anlamadığım; Unilever niye Türkiye’de böyle inovatif bir ürün çıkarmak için 15 yıl beklemiş? Bu durum sadece Türkiye’yi mi ilgilendiriyor? Bu sorularımın cevabını Unilever Türkiye’den alacağım.

Bültene katılın.