Yayınlanma Tarihi: 14 Ekim 2009Kategoriler: Haberler, İş Yaşamımdan Kesitler

Mega_Yacht_Factory_Exterior
Interferry (Uluslararası Feribot İşletmecileri Birliği)’nin 34′üncü konferansı bu yıl İstanbul’da düzenleniyor. Bugün başlayacak ve 17 Ekim 2009 tarihine kadar İDO’nun ev sahipliğinde gerçekleşecek “2009 Interferry İstanbul”a, denizcilik alanında söz sahibi 25 ülkeden 215’den fazla işletmeci ve operatör katılıyor. İlk kez bir Türk yönetici olarak İDO (İstanbul Deniz Otobüsleri A.Ş.) Genel Müdürü Ahmet Paksoy’un başkanlığına seçildiği Interferry’nin 34′üncü konferansında, dünya denizcilik sektörüne yön veren şirketlerin üst düzey yöneticileri ağırlanacak. 2009 Interferry Konferansı’nın bu yılki ana teması “Zor Zamanlarda Doğru Rotayı Seçmek” olacak. Bu konferansta key-note konuşmacı olarak ben de “Gelecek” temasını işleyeceğim: http://www.interferry.com/confwebsite/events/speakers.html

Dünyanın her yerinden misafirlerimiz gelirken Birleşik Arap Emirlikleri’nden de misafirlerimiz var. Bu durum bana Mart 2006’da başlayan Dubai maceramızı hatırlattı. Katıldığımız Dubai Boat Show sonrası önemli işbirliklerine imza atmış ve ortaklık ön anlaşmaları imzalamıştık. Blog’umda da 1 Nisan 2008’de “Dubai Meyvelerini Vermeye Başladı” basın haberini ekleyerek bu gelişmeyi paylaşmıştım.

Daha sonra gene blog’umda anlattığım (https://www.alphanmanas.com/?p=162) ve 18 Mart 2008 tarihinde katıldığımız Dubai Boat Show da “Petrol fiyatlarının orta senaryoda bu yıl sakin bir yıl geçireceği ve 90 USD civarında hareket edeceği tahmin ediliyordu. Ama dünya hızla kötü senaryoyu test etmeye başladı. Biz 2007’de orta senaryoyu baz alarak yatırım politikamızı oluşturmuştuk. Dünyada ekonomiler yavaşlayacaktı ve enflasyon oranları artacaktı. O yüzden biz Türkiye’nin de dahil olduğu bu senaryoda önümüzdeki 3 yıl bu senaryoların kapsama alanı dışında kalan, hatta bu senaryo ile büyüyecek bölgelerde yatırımlar yapmalıydık.” diye bir açıklama yaptım. 2007 yılında dünyada işlerin iyi gitmeyeceğini görmüştük. Ekonomilerde yavaşlama başlamıştı. Özellikle 2008’de petrol fiyatlarının artmaya başlaması ile beraber bu durumdan en çok faydalanan Orta Doğu ülkeleri olduğu için oraya ağırlık vermeye karar verdik.

Dubai Deniz Taksi ihaleleri 2 kez ertelenip 2008 yılı sonunda yapılacaktı. İstenen üretim rakamları 300 civarındaydı. Bunun yanında Abu Dhabi bölgesi de hızla gelişiyordu. Bu bölgede çok fazla ada vardı ve turizme açılmaya başlamıştı. Bu gelişmelere paralel olarak Türkiye’deki üretim tesisimizi Abu Dhabi’ye taşımaya karar verdik. Abu Dhabi’nin en büyük grubu Al Jaber ile %50-50 ortaklık anlaşması yaptık: http://www.aljaber.com/en/Menu/Index.aspx

Bu konu Orta Doğu basınında inanılmaz yer buldu:
http://www.crewing.biz.ua/Article14098.html
http://gulfnews.com/business/aviation/air-arabia-sees-demand-soaring-on-india-routes-1.102986
http://www.zawya.com/story.cfm/sidZAWYA20080501050304/UAE:%20Al%20Jaber%20launches%20new%20JV%20firms%20

Al Jaber ile ortaklaşa iki fabrika kuracaktık. Bunlardan biri Mega Yat üretirken, diğeri de yolcu tekneleri ve feribot üretecekti (Al Jaber-Labranda Work Boats LLC fabrika sunumu için; Al Jaber Mega Yachts LLC fabrika sunumu için tıklayınız) Ortağımızla beraber fabrika arazini almış, fizibilite çalışmalarımızı sürdürürken ne yazık ki 2008 global krizi patladı. İlk dönemde Dubai ve Abu Dhabi’nin bundan etkilenmeyeceği iddia edildiyse de, özellikle Lehman Brothers’da batan Orta Doğu paralarını gördükçe durumun farklı olduğu ortaya çıktı.

O cıvıl cıvıl Dubai ve Abu Dhabi’den artık eser yoktu. Ev, araba almış yabancı çalışanlar birer birer ülkeyi terkedereken arabalarını havalimanlarının otoparklarına bırakıyor ve bir anlamda kaçıyorlardı. Bugün itibariyle buralardaki inşaatların çoğu durmuş durumda. İşçiler de ülkelerine geri döndü. Bundan sonrası gerçekten meçhul. Bizim de Orta Doğu maceramız bu şekilde durmuş oldu. Ama Dubai RTA (Road Transport Authority) hala Deniz Otobüsü ve Deniz Taksi operasyonunu yapmamız konusunda bizimle görüşmeye devam ediyor. Gerçek şu ki, orada artık bunlara binecek insan bulmak biraz zor.

Bültene katılın.