HGS
Daha önce çok kereler HGS’nin yararları üzerine kouştum (!!!!) 2 Watt çıkış gücünde olan bir vericiyi AB standartının dışına çıkıp 10 watt’a çıkarmak suretiyle pasif (üstünde verici olmayan) etiketleri okumaya çalışmak ileride kitaplarda “Teknolojik Saçmalıklar” başlığıyla mutlaka bulunacaktır. Zaten HGS etiketleri okunamadığı için gece-gündüz bir ekip sürekli kamera kayıtlarından okuma düzeltmeleri yapmaktadır. Ben elle düzeltilen plaka kayırlarının günde 20,000 kayıtın altında olmadığı görüşündeyim. Müstahak bence. Girmeye devam etsinler ama haksız yere ceza yiyen vatandaşa yazık.

Neyse konumuza hızlıca dönelim. Daha önce yazdım:https://www.alphanmanas.com/?p=716 ve Bloomberg HT’de “Ali Çağatay ile Ana Haber” Programı’na katıldım: https://www.alphanmanas.com/?p=2628 İlgili Blog yazımda söylediklerimi tekrarlamak istemiyorum ama bazı başlıklar bakalım:

1. 1995 yılında Koç-Unisys ile kazandığımız OGS sistemi ihalesi Refah-Yol’dan Ana-Yol hükümetine geçiş esnasında iptal edilip, daha sonra “ ülke güvenliği” gerekçe gösterilip (!!!!) Aselsan tarafından ihalesiz olarak alınıverilmişti. Bu ülkenin teknoloji kazanması için hareket eden bizler o zaman OGS Tag’lerinin Türkiye’de üretilmesi için Mikes ile anlaşma imzalamıştık. Bunların hepsi çöpe, Türkiye’nın F-16’larının modernizasyonunu yapacak teknolojiye sahip olan Mikes de güme gidip, Aselsan tarafından bedavaya yakın bir fiyata satın alındı. Benim için “ mucidi” diyenlere şunu demiştim: “Allah göstermesin, OGS’den geri ve anlamsız bir teknolojiyi bu ülkeye kazandırmak gibi kötülüğüm olamaz. O teknolojiyi kazandıranları alınlarından öpüp kutlamak lazım!!!”. Peki niye KGS doğmuştu? Çünkü OGS pahalıydı: Küllüyen yalan. OGS’nin fabrika çıkış fiyatı 11 USD’dir. Ama Türkiye’de yıllarca 50 USD’ye satıldı. Yani arada fahiş karı yapanlar yüzünden KGS diye anlamsız ve güdük bir sistem doğmuştur.

2. Bugün 2.5 milyon OGS, 2 milyon kredili KGS, 5 milyon nakit KGS kart var. Aslında kredili KGS yanlıştı. KGS’nin çıkış amacı transitlere çözüm yaratmak içindi. Herkes OGS alsaydı ve KGS sadece transit araçlara verilseydi bugün doğan güdük HGS olmazdı. HGS kartı bugün 15 TL’ye satılıyor. Etiket ise 5 TL. Bu etiketlerde ISO 18006C standartı kullanıyor. Çip fiyatı €0.15, UHF etiket fiyatı ise €1.0. Yani gene pahalıya satılıyor. Memory only bir sistem ve güvenlik yok. UID Uniq ID tabanlı. Aynısından üretilebilir. Okuma var, yazma ise çok zor. Peki bunu aşmak için ne yapıldı? Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu ( BTK ) 18/7/2009 tarihli ve 27292 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Özel Telsiz Sistemleri Yönetmeliği’ne göre Kablosuz Geçiş Sistemleri’nde değişiklik yaptı. BTK Telsiz cihaz ve sistemini “Ülke genelinde otoyol, köprü veya tünel gibi geçişlerde araçların tanınarak hızlı geçişleri için kullanılan bir çeşit kablosuz sistemdir“ olarak tanımladı. Yani tüm dünyada 865.6-867.6 MHz de 2 W olan max. çıkış gücünü 8 Watt’a yükseltti:http://www.bitdunyasi.com/tr/?Sayfa=Detay&Id=7132  Aksi taktirde adı geçen HGS sisteminin çalışması imkansızdı. Bu durum CEPT (European Conference of Postal and Telecommunications Administration) standartlarının dışında bir uygulamadır.

3. Şu anda kurulmuş HGS sisteminin Amerika’da California, Denver E-70 ile, Vancouver (Kanada) Hindistan’da denendiği söyleniyor. Yani yeni bir Akbil vakası. O da sadece Türkiye’de ulaşımda kullanılmıştı. Sonra da yok olup gitti. HGS saçmalığı da birgün sona erecektir. Ama abiler sürekli ileriye gideceklerine geriye gidiyorlar.

4. OGS standartı ise CEN-278 ve Triple DES algoritma kullanıyor. 512Kbits/sec down, 256Kbit/sec up hızında çalışıyor. Tüm Avrupa bu standartı kullanıyor ve “inter-operability” var. Peki Avrupa ile entegrasyon ne olacak? Nasıl olacak?

5. Bugün çok güvenilir bir standart olan ve KGS’nin de kullandığı Mifare bile hacklendi. Random Number Generator kırıldı. İstanbul Belediyesi Akbil hacklendi.

6. Şimdi gelelim en can alıcı noktaya: Aselsan 30 Kasım 2011 tarihli Bloomberg Ht haberinde Kapsch Telamatic Services’in alt yüklenicisi olarak Polonya’dan €5.4 milyon’luk sipariş aldı. Türkiye (OGS+KGS) de yılda 350 milyon işlem ile dünyada 4. en büyük sistem ve OGS’de ise en büyük sistem. Ama neye yarar ki? Hani biz dünya çapında şirket çıkaracaktık? Şimdi Aselsan’ın karizması çizilmedi mi? “Kardeşim sen ülkende adı-sanı duyulmamış bir sisteme kaybediyorsun, burada ne işin var?” diye Aselsan’a sormayacaklar mı?

7. 1994 yılında Koç-Sistem ile beraber Aselsan’ın manevrası ile ihalesini aldığımız OGS işini kaybetmiştik. Şimdi kaptan köşküne Koç grubu oturdu ve Aselsan ise mağdur durumda. Çok ilginç bir durum. Olan emeklerime oldu.

HGS işini alan Vendeka firması müthiş bir firma: http://www.een.hr/upload/inekove-slike/vendeka-company-profile-.pdf Adana ve çevre illerdeki llerdeki 80 adet PTT aracına “Araç Takip Sistemi” takmış. Ayrıca İETT’de bizim 1999 yılında ilk tanıtımını yaptığımız (gerçi ekteki haber 1996 diyor ama 1996 yılında GPS sanırım “Gevrek-Peynir-Servisi” olarak algılanırdı): https://www.alphanmanas.com/wp-content/uploads/2008/08/2008-08-04-24_BTHaber_Akilli_Duraklar.jpgAkıllı Durak Projesi”ni ve TRT’nin “Rating Projesi”ni yapıyor. Ben başarıları her zaman alkışlayan bir insanım ama çekincem, şampiyon olsun diye Türkiye Futbol Federasyonu hep aynı takımları desteklerse, ortada lig diye birşey kalmaz.

Bültene katılın.