Yayınlanma Tarihi: 9 Mayıs 2012Kategoriler: Haberler

Bu ülkede karizmayı çizdirmek için birkaç şart vardır:

  1. Önce sizi yere göğe sığdıramazlar,

  2. Sonra çok fazla ortalıklarda gözükürsünüz (TV programları, röportajlar, jüriler)

  3. Yaptığınız girişimler mümkün olduğu kadar az kişinin cesaret edeceği girişimler olur,

  4. Girişim çabalarınızı basın yakından takip eder. Çünkü haber atlamak istemez. Basın zanneder ki, giriştiğiniz her girişim başarılı olacaktır,

  5. Sonra bir anda tılsım bozulur. Önemli olan algıdır. Doğru ya, basın kandırılmıştır.

Bunun en önemli örneğini İzmirde basılan Haber Ekspres’in haberinde görüyoruz. Gazete benimle ilgili geçenlerde bir haber yapmış: “Manas’ın Hayali İzmir Projeleri”. Yani gazete benim projemin hayali olduğunu tam 4 yıl 9 ay sonra anlamış. Maşallah çok hızlı kavramış durumu.

Efendim biz Karaburun-Üçkuyular-Konak-Karşıyaka-Bostanlı-Foça hattında (ring hattı bilgisi için tıklayınız) yolcu taşımacılığı yapacakmışız da yapmamışız. Evet şu an yapmıyoruz. Yapmıyoruz, ama bir sorun bakalım niye yapmıyoruz.

Üçkuyular-Karaburun hattının açılışını İzmir Büyükşehir belediye başkanı Aziz Kocaoğlu Temmuz 2007’de yaparken, bu açılışa Haber Ekspres’de katılmış ve haberi “Karaburun 80 Dakika” diye başlık ile duyurmuştu (haber için tıklayınız). Peki biz bu yola nasıl girdik? Karaburun ahalisi ve o yöreye seyahat eden İzmirliler üzerinde uluslararası araştırma kuruluşu IPSOS-KMG’ye bir araştırma yaptırdık (araştırma için tıklayınız). Araştırmada Türk halkının önlenemeyen gazına maruz kalmışız. Öylesine ki, bu ring hattını deniz otobüsü manyağı yapsanız, hala taşınmayı bekleyen yolcular kalacak sanırsınız.

Biz bu yola çıkarken niyetimizi net belli ettik: İzmir Büyükşehir belediyesi eğer bizi sadece Üçkuyular’a sıkıştırır ve diğer hatları bize açmazsa bu iş çökecekti. Çünkü Karaburun’a gidecek yolcunun Konak’dan yola çıkması gerekir. Heyhat, İzmir Büyükşehir belediyesi bize bu hattı hiçbir zaman vermedi.

Karaburun belediyesi ile yaptığımız sözleşmede, 6 ay boyunca şirket zarar yaptığı taktirde sözleşmenin sonlandırılması konusu net olarak belirtilmişti (sözleşmenin sonlandırılması ile ilgili ihtarname için tıklayınız). Çünkü biliyorduk ki, bizim başarımız ve başarısızlığımız bize değil dış faktörlere bağlıydı. İnanın 1 ayda en az 6 gün balık ağları takılarak pervanelerin zarar görmesine neden oldu.

Bu süreç içinde Haber Ekspres beni yeri göğe koyamadı. Örneğin Yaşar Eyice’nin İzmir’in Muhtarı köşesinde “Karaburun’a bir iki” yazısı benden ve babam Prof. Oğuz Manas’dan övgüyle bahsediyordu. Peki bu arada ne oldu?

Haber Ekspres yukarıdaki haberinde ayrıca benim 2011 yılında İzmir’e elektrikli araba fabrikası kurma sözü verdiğimi yazmış.Benim böyle bir sözüm olmadı. Sadece elektrikli araba’nın pilleri için üretim merkezinin Manisa olabileceğini belirtmiştim: http://www.milliyet.com.tr/elektrikli-otomobil-pilleri-manisa-da

Bunu söylerken Fransa’dan satın aldığımız Tilter marka elektrikli araba’nın pillerinin üretimini baz almıştım. Ama bunu da başaramadık. Çünkü diğer ortaklarımız (Orhan Holding ve B Plas) devam etmeme kararı aldığı için şirket hisselerimizi bir Amerikalı fon satın satın alacak.

Girişimci’ye vurmak mübahtır. Mehmet Emin Karamehmet için de bu yapıldı. Adamın Turkcell hisselerini yabancılar gayri-kanuni yollarla kapmak isterken, biz Türkler destek verdik. “Seri Girişimci” bir İzmirli’ye diğer İzmir’li basın, arşivlerini zahmet edip karıştırmadan vurmuş farketmiyor. Vurmaya devam…

Bültene katılın.