Yayınlanma Tarihi: 12 Ocak 2009Kategoriler: Haberler

3D Animasyon film yapımcılığı dünya ligine Türkiye’yi sokmak için çabalarımızı 2007 yılı sonunda toprağa gömmüştük. Türkiye’deki üstün beyinlerin “Ekosistem” ile değil de “Egosistem” ile hareket etmelerinden dolayı “finiş çizgisine” gelmeden tökezliyoruz ve bizden de bir TZATZIKI (caciki okunur, Yunanca cacık anlamı ifade ediyor) doğal olarak olmuyor. (EgoSistem terimi için Volkan Öztürk’e teşekkürler) Sektörü o yıllarda incelerken Antalya Film Festivali özel konuğu olmuş, eller üstünde durmaktan yere basamaz olmuştuk. Türkiye gerçeklerini anlayıp sektörden uzaklaştıktan sonra sektör intikamını bize gala davetiyesi bile göndermeyerek aldı. Hani inadına olsa bu kadar olur, 1 tane mi gelmez.

CineFilm sektörün yeni firması. Sahibi Haluk Kaplanoğlu çok iyi dostum. Warner Bros’da genel müdürlüğü sırasında sinema salonlarındaki seyircilerin otomatik olarak sayılmasını sağlayan patentli projemizi çok desteklemişti. Dağıtım firmaları box-office dediğimiz seyirci sayılarını doğru alamadıklarını hep bilirler ama bir şey yapamazlar. Biz bir şeyler yapalım dedik, istenmedi. Her neyse onlar artık geçmişte kaldı.

Ben size bugün CineFilm’in dağıtımını yaptığı ilk film ISSIZ ADAM’dan bahsetmek istiyorum. Film ilk hafta sonunda 100.000 sınırını geçememiş ve herkesi şaşırtmıştı. Ben o hafta sonunun Pazar günü Haluk’u arayıp “Bu film 2.000.000’u rahat geçecek, göreceksin” dediğimde “sana yemek ısmarlayacağım o zaman” demişti. Film 2 Milyon seyirciyi geçtiği gibi, sadece bu hafta filme 246.070 seyirci gitti. Bu rakam bir hafta önceki rakamın %15 altındaydı. Bu da gösteriyor ki filmin ömrü daha uzun gözüküyor. Bu bilgileri alabileceğiniz site adresi:  http://www.sinematurk.com/gise.php?action=goToBoxOfficeLastWeekInfo

Sonuç olarak ISSIZ ADAM muhteşem bir film, mutlaka görülmeli, müzikler şahane.  Biz de Salı akşamı Haluk Kaplanoğlu’nun davetlisi olarak yemeğe gidiyoruz.

Bültene katılın.