Yayınlanma Tarihi: 1 Ekim 2009Kategoriler: İş Yaşamımdan Kesitler

teknoloji_holding_logo
Geçen hafta sonu Blog’umu gözden geçirdim ve yeni bir kategori ekledim: İş Yaşamımdan Kesitler. Bu kategori altında iş yaşamım boyunca başımdan geçen ilginç ve komik olayları, başarı hikayelerimi ve başarısız girişimlerimi bulunduracağım. Zaten bunlar şu anda blog içerisinde mevcut, ama hepsini bir araya toplayarak ulaşım kolaylığı yaratmış oluyorum.

Bunu yapmaktaki nedenim, blogumu özellikle gençler çok okuyor. Aylık tekil 5,000 ziyaretçiye ulaşıyoruz. Girişimcilik konusunda üniversitelerde konferanslar veriyorum, toplantılarda konuşmalar yapıyorum, jüri üyeliği yapıyorum ve TOBB Genç Girişimciler Kurulu aracılığıyla da Türkiye’de girişimciliği özendirmeye çalışıyorum. Gençlere özellikle Türkiye’de iş yaşamının zorluklarını, girişimciliğin çok engebeli bir yol olduğu mesajını veriyorum.

Facebook’u yüzyüze tanıştığım, belli bir geçmişim olan kişiler ve yakın arkadaşlarım için kullanıyordum. Şimdi strateji değiştirip konferanslarıma katılan gençlerin, yazılarımı okuyanların da olacağı şekilde yeniden düzenlemeye karar verdim. Dolayısı ile daha önce bana davet gönderip kabul etmediğim kişiler bana tekrar davet gönderebilirler. Çeşitli nedenlerle benim listem dışına çıkanlar da lütfen tekrar katılım yapsınlar. (http://www.facebook.com/alphan.manas)

Türkiye’de girişimci olarak iş yaşamım Exim ile başladı. Bebek Video için vermiş olduğumuz “video kaset takip sistemi” ile başlayan yolculuk, elimde çanta, şirketimizin satıcısı ve proje yöneticisi olarak yollarda yıllarca sürdü. 1994 krizinde personelimiz kalmadığı için matbaalara barkod filmi bile hazırladım. Satış ve pazarlama dersleri almış olsam da, gerçek hayat tecrübesi çok farklı oldu. Krizi atlatıp şirket sayılarımız artınca 1998 yılında Teknoloji Holding’i kurduk. Orada da başarı ve başarısızlıklarla dolu 9 yıl geçirdik. Bu konudaki tecrübelerimi blog’umda zaman zaman paylaşacağım.

2006 yılında iki ortak ayrılmaya karar verdik ve ayrıldık. Kendim zor olanı seçerek yeni bir marka oluşturma çabasına girdim ve  Teknoloji Holding’i ortağıma bıraktım. Teknoloji Holding, piyasada çok iyi bilinen hatta yurt dışında da tanınan bir gruptu. Ortaklar ayrıldıktan sonra Teknoloji Holding Embrio, Tio ve BelgeTürk gibi projeleri hayata geçirmiş, sonradan da durdurmuştu. Ama gördüm ki eski ortağım Teknoloji Holding’i inaktif hale getirerek kendi soyadına dayalı bir yapıya geçmiş. Burada benim için çok üzücü olan, ben artık ortağı olmasam bile Teknoloji Holding’in artık hayatta olmamasıydı. Acı, tatlı günler yaşadığım Teknoloji Holding artık yoktu.

Bültene katılın.