Yayınlanma Tarihi: 2 Eylül 2011Kategoriler: Haberler

Güran Tatlıoğlu’nun yazısı çok ilgimi çekmişti (yazı için tıklayınız). Bu yazıyı ve benim yorumlarımı sizlerle paylaşmayı o dönem düşündüm ama araya başka konular girdi. Kısmet bugüneymiş.

Önce iç güzelliği lazım, güzellik nedir ki?” derler. IQ’da aynen böyle bir konudur. Yüksek IQ’lu olanların etrafındakiler de hep “IQ nedir ki? Önemli olan EQ” derler. Güran Tatlıoğlu, Psychological Science, a journal of the Association for Psychological Science’da Nisan 2011 de yayınlanan bir araştırmayı bizlerle paylaşmış (http://www.psychologicalscience.org/ … are-the-wealthiest-countries-the-smartest-countries.html) (Çalışmayı PDF formatında okumak için Tıklayınız; Teşekkürler Oğuz Reşat Sipahi):  Doksan ülkede yapılan araştırmaya göre ülke IQ’su üzerinde her 1 puanlık artış ülkenin milli gelirinde 229 USD’lik bir artış sağlıyormuş. Hatta ülkenin en yüksek zekalı %5 nüfusundaki her 1 puanlık artış milli gelire 468 USD olarak yansıyormuş.

Çevre.

Sözün özü şudur: Toplumu narkozlarsanız, IQ’su yükselmez. Bu da milli gelire bir şekilde yansır. Eğer 2023 de çok büyük milli gelir beklentimiz varsa, eğitim ve çevre etkisini göz ardı edemeyiz.

Bültene katılın.