Kategoriler
Haberler

IQ ile Milli Gelir İlişkisi

Daha önce benim de konuk yazar olarak yazı yazdığım Habertürk HT’nin Kariyer ekinde 17 Nisan 2011 tarihinde Güran Tatlıoğlu’nun yazısı çok ilgimi çekmişti (yazı için tıklayınız). Bu yazıyı ve benim yorumlarımı sizlerle paylaşmayı o dönem düşündüm ama araya başka konular girdi. Kısmet bugüneymiş.

IQ konusu güzellik yarışması gibidir. Güzellerin etrafındakiler hep “Önce iç güzelliği lazım, güzellik nedir ki?” derler. IQ’da aynen böyle bir konudur. Yüksek IQ’lu olanların etrafındakiler de hep “IQ nedir ki? Önemli olan EQ” derler. Güran Tatlıoğlu, Psychological Science, a journal of the Association for Psychological Science’da Nisan 2011 de yayınlanan bir araştırmayı bizlerle paylaşmış (http://www.psychologicalscience.org/ … are-the-wealthiest-countries-the-smartest-countries.html) (Çalışmayı PDF formatında okumak için Tıklayınız; Teşekkürler Oğuz Reşat Sipahi):  Doksan ülkede yapılan araştırmaya göre ülke IQ’su üzerinde her 1 puanlık artış ülkenin milli gelirinde 229 USD’lik bir artış sağlıyormuş. Hatta ülkenin en yüksek zekalı %5 nüfusundaki her 1 puanlık artış milli gelire 468 USD olarak yansıyormuş.

Böyle bir rapor ne kadar güvenilir olursa olsun karşımıza IQ ve EF (Beynin Yürütme Fonksiyonu) karşılaştırması geliyor. IQ’nun EF olmadan bir işe yaramadığı net olarak vurgulanıyor. Ben bu fikre kesinlikle katılıyorum. Çünkü daha da ileri giderek IQ’nun çevre desteği (güçlü uyaranlar) ile bir çarpan olarak arttığını düşünüyorum. O yüzdendir ki (petrol ve doğal kaynak zenginliği nedeniyle milli gelirleri yüksek olan ülkeler dışında), milli geliri yüksek olan ülkelerin IQ’ları da yüksek. “Flynn Etkisi”, IQ’nun son 50 yılda, 10 yıllık dilimlerde aileler içinde 3’er puan arttığını ortaya koyuyor. Peki aynı genetik etkiye sahip aileler nasıl olur da yeni nesillerde IQ artışına maruz kalıyorlar? Cevap: Çevre.

Sözün özü şudur: Toplumu narkozlarsanız, IQ’su yükselmez. Bu da milli gelire bir şekilde yansır. Eğer 2023 de çok büyük milli gelir beklentimiz varsa, eğitim ve çevre etkisini göz ardı edemeyiz.