Yayınlanma Tarihi: 2 Ağustos 2003Kategoriler: Gelecex Yazıları

Müzik dinlerken üşengeçliğimin en üst seviyesine ulaştığım için yaratıcılığımı kullanma eğilimim ön plana çıkıyor. Önce “CD Changer”lar bana bu konuda çok yardımcı oldu. Kapasiteleri 200’lük olanlardan 2 tane aldım, sonra CD’leri müzik türüne, topluluk ve şarkı adına göre kodladım ve listeledim. Böylece oturduğum yerden elimdeki listeye bakıp uzaktan kumanda ile istediğim parçayı dinlemeye başladım. MP3 formatının çıkması ile tüm CD’lerimi bu formata çevirdim ve PC’ye yükledim. Yaklaşık 10,000 tane parçayı PC’de tutup oradan çalmak çok zahmetliydi. O yüzden taşınabilir bir cihaza da ihtiyaç vardı. Juke-Box’lar bu iş için biçilmiş kaftandı. 10 GB ile başlayıp en son 40 GB’a ulaştım. PC için  kullandığım program ise Real Player oldu. İnanılmaz mutluydum. Artık 10,000 parça içinde istediğim parçaya 10 saniye içinde ulaşıp dinleyebiliyordum. Sonra “Şarkı Listesi” yapıp sabahları jogging yaparken kullandığım MP3 Walkman’e yüklüyordum..

Bu mutluluk Apple iPod ile tanışana kadar sürdü. iPod’u tanıdığımda gerçek aşkın ne olduğunu anladım. Bugüne kadar yaptıklarımın aslında hata olduğunu gördüm. Resmini gördüğünüz iPod (6×10 cm’lik ve 30 GB’lık yeni modeli) ve yanındaki sub-whoofer bizim evdeki müzik setini temsil ediyorlar. Toplam 10,000 şarkı’ya erişim sürem sadece 3 saniye. Aynı zamanda taşınabilir, tatilde istediğim yere götürebiliyorum. Daha da güzeli şu anda sadece ABD’de DSL ve Kablo kullanıcıları ile bilgisayarları Mac ve işletim sistemi OS10.2.5 ve yukarısı olanlar http://www.apple.com/music/store/ ‘dan tanesi 99 cent’e şu an için 200,000 şarkılık listeden satın alım yapabiliyorlar..

Yıl sonu itibari ile ABD dışı ve Windows işletim sistemi kullanıcıları için’de kullanım alanı genişleyecek. Çalışma hayatı yoğun, evinde çok CD’si olan ve müzik dinlemeyi seven yöneticiler için tavsiye edebileceğim kullanımı en kolay sistem. Denemekte fayda var.

Gelecex Ağustos 2003     

Bültene katılın.