Yayınlanma Tarihi: 23 Ekim 2008Kategoriler: Haberler

ABD’de her 4 bekar Amerikalıdan biri romantik ilişki arıyor.  Bin’in üzerinde arkadaşlık sitesi onlar sayesinde yılda 500 Milyon USD civarında para kazanıyor ve bu rakam 2001 de sadece 1/10’u kadardı. Internet’te arkadaşlık sitelerinde tanışanlardan 3 milyon Amerikalı bu tanışmayı ciddi ilişkiye taşımış durumda. Bu da %7 gibi büyük bir orana denk geliyor. 2007 yılında evlenen yaklaşık 4,5 milyon Amerikalının 100,000’i internet’te arkadaşlık sitelerinden eşlerini bulmuş durumda. Gene bu arkadaşlık sitelerinden tanışarak evlenenlerin %92’si evliliklerini mutlu olarak nitelerken %80’i çok mutlu, %57’si de mutluluklarının nedeninin birbirlerini internet üzerinden daha iyi tanımaları olarak göstermiş. ABD’de kiliseler gençlerin tanışması için çok önemli mekanlar olurken, internet sayesinde oransal olarak kiliseyi yakalamış durumda. Bunun da gençleri uzun dönemde kiliseden uzaklaştıracağını düşünüyor Amerikalılar.

Türkiye’de arkadaşlık siteleri genelde gençler ve kısa süreli ilişkiler için tercih ediliyor. ABD de bundan 4-5 yıl önce yaşanan korku Türkiye’de de yaşanıyor: “Ben bir bayan olarak ciddi ilişki istediğimi nasıl söyleyebilirim. Acaba yanlış anlaşılır mıyım?”. Türkiye’de bu da belirli bir dönem sonra aşılacak.

ABD’de arkadaşlık siteleri aracılığıyla evlenenlerin %33’ü, 45 yaş ve üstü. Ayrıca %31’i de ikinci evlilikleri.

Internet aracılığıyla tanışıp evlenenlerin en büyük korkusu başkalarıyla paylaşmak ve daha da önemlisi ileride çocuklarına bunu nasıl söyleyecekleriymiş. Sanırım bu korku zamanla aşılacak.

Bu bilgileri sizlerle paylaştıktan sonra halam Tülin Ünalan (Manas) ve Ercan Abi’nin Internet aracılığıyla tanışıp evlenmelerini anlatan Yeni Asır Gazetesinin haberini ekliyorum. Onları hem 68 yaşlarında (her ikisi de) Internet aracılığıyla tanışıp mutlu bir beraberlik yaşadıkları için hem de bunu cesurca herkesle paylaştıkları için candan kutluyorum. Bu gelişme sanırım Türkiye’de bu konudaki bir miladı tanımlıyor.

68’inden sonra aşkı Internet’te buldular. Yeni Asır – 13.10.2008

Bültene katılın.