Yayınlanma Tarihi: 10 Nisan 2011Kategoriler: Haberler


Infomag Dergisi özellikle araştırma konularını çok beğendiğim bir dergidir. Geçen ay benden girişimcilik için 8 önemli noktayı kendileriyle paylaşmamı rica ettiler. Ben başlıkları ve çok kısa olarak içeriği onlarla paylaştım. Bu haber AnadoluJet’in aylık dergisinin Nisan sayısında çıktı. Öncelikle Serdar Turan ve Necip Şahin’e teşekkür etmek istiyorum. Teşekkürüm iki nedenden dolayı: Birincisi kısa başlıklarımdan Türkçe-İngilizce bir çalışma çıkarmışlar. İkincisi ve daha önemlisi AnadoluJet gibi Türkiye’nin genç girişimcilerini taşıyan bir havayolunun uçaklarında bu haberi girişimcilerin okumalarına olanak yaratmışlar.
Başlıklar:
1. Fikir tek başına hiçbir şeydir,
2. Fikre aşık olmak körlük yaratır,
3.
Ürüne değil modele odaklanmalı (Belki hepinize komik gelebilir ama İDDAA’nın yaratıcısı olarak bugüne kadar sadece 1 kere İDDAA kuponu doldurdum. Hem de İDDAA başladıktan 5 yıl sonra İDDAA bayisi sahibi kuzenimden yardım alarak yaptım bunu),
4. Girişkenlik ile girişimcilik arasındaki farkı anlamak gerekiyor,
5. Ölçek ekonomisi çok önemli,
6. Trend analizleri girişimcilik’te çok belirleyici oluyor,
7. Teknoloji’nin çekiciliği iş modelini bozabiliyor,
8. Patent önemli ama, “bekaret kemeri” değil.

Konferanslarımda da söylüyorum: Ben Türkiye’nin en iyi girişimcisi değilim ama Türkiye’nin en çok bilgi paylaşan girişimcisiyim. İşte o yüzden gençler beni rol model olarak alıyorlar. Onlara devamlı başarı ve başarısızlık hikayelerini ölçülü bir dengede veriyorum. Eğitimli bir anne-baba’nın eğitimli çocuğu olarak sıfırdan başlayan belirli bir girişimci profilini sergiliyorum. Gene konferanslarımda diyorum ki “ben Türkiye’nin çoğunluğunu temsil etmiyorum. Sizler mutlaka eğitimsiz anne-baba’nın eğitimsiz girişimci çocukarını da dinleyin. Çünkü gerçek Türkiye’yi onlar temsil ediyor.

Yazının devamını Infomag Dergisi’nin Nisan 2011 sayısında pdf formatında okumak için tıklayınız.

Bültene katılın.