Yayınlanma Tarihi: 27 Eylül 2009Kategoriler: Haberler

Fütüristler Derneği ve Bahçeşehir Üniversitesi İşbirliği İle Türkiye’nin İlk Fütürizm Okulu 3 Ekim 2009’da Açılıyor…

Yeni kurulan bir şirket en az 3-7 yılda yatırımını geri ödüyor. Peki bu durum yeni bir anlayışın oturtulması için nasıl diye sorgularsak; durum orada da farklı değil. Fütüristler Derneği’ni 2005 yılında kurduk. O günden beri her gördüğüme “fütürizmi” anlatıyorum (bu arada yakın zamanda Barkod’larla ilgili yazdığım 2 yazıda da belirttiğim gibi 90’lı yılların başında Barkod’u anlatmıştım gördüklerime, çevreme, dostlarıma, soranlara). Derneğimizin kurucuları ve üyeleri de aynı şeyi yaptılar: Fütürizmi anlattılar. Bu ülke “kervan yolda düzülür”, “istim arkadan gelsin” gibi deyimlerin/söylemlerin ülkesi. İşi kurarız, sonra da iş planı yaparız. Veya yatırım için paramız vardır ama işletme sermayemiz yoktur. Buna rağmen işe gireriz. Sonra başarısız olunca “Şark” kültürünün fertleri olarak biranda kaderci oluveririz. “Kısmet değilmiş” deriz (ben Türk milletinin %100’ünü değil, çoğunluğunu kastediyorum. Herkes hemen üstüne alınmasın. Onlar zaten kendilerini biliyorlar). Çünkü bu felsefe irdelemeyi değil teslimiyetçiliği destekler. Şimdi “böyle bir kültür hamuruna fütürizm katmak sizin ne işinize” diyebilirsiniz. Ama olmuyor. Birileri bunu yapmalı ki, bu ülkede strateji, planlama, inovasyon ve geleceği kurgulamak gibi kavramlar anlaşılsın ve benimsensin. Gençlik bu anlamda en önemli umudumuz.

Gerçekten son 4 yılda çok önemli mesafe kaydedildi ve gerçek hedef kitlemiz üniversitelere ulaşıldı. Üniversitelerde “Fütürizm Kulüpleri” açılıyor. Bunu birçok projede öncülüğünü ispat eden Bahçeşehir Üniversitesi başlattı. Onu Yeditepe Üniversitesi takip etti bu hafta. Yaşasın!… Emeklerimizin karşılığını alıyoruz. Başkanımız Ufuk Tarhan ve yönetim kurulunu kutluyorum. İnanılmaz bir performans sergiliyorlar.

Şimdi gerçek bir başarının altına daha imza atılıyor. İmzanın altında gene sayın Enver Yücel ve sahibi olduğu Bahçeşehir Üniversitesi ile Fütüristler Derneği var. Üniversiteye bağlı BÜSEM (Bahçeşehir Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi) bünyesinde Fütürizm Okulu açılıyor. Bu okulda ben de 23 Ocak 2010’da “Yatırım yapmak için yeni alanlar ve işler” dersini vereceğim. İş arkadaşım Volkan Öztürk de 31 Ekim 2009’da “Alternatif gelecekler ve senaryolar” dersini verecek.

http://www.futurizm.org/futurizm/Futurizm%20Okulu-1-2009.pdf

Bültene katılın.