Kategoriler
Haberler

Türkiye Özgüven Sıralamasında 7. Ülke İse Niye Daha Başarılı Değil?

image
C. James Jensen’in “Bilinçaltı Zihninizin Gücü” kitabını okurken “Özgüven” konusunda iyi bir bölüm okudum. Çok kısa alıntı yapıp, görüşlerimi sizlerle paylaşmak istiyorum.

Öncelikle dünyada özgüveni en yüksek 10 ülkeden bahsedeceğim. 53 ülkeden 17,000 kişi üzerinde yapılan araştırmaya göre ilk sırada Sırbistan var. Şili, İsrail, Peru, Estonya, ABD takipçisi. 7. sırada ise Türkiye var. Özgüveni en düşük ülke ise Japonya. Araştırmanın üniversite öğrencileri üzerinde yapıldığını hatırlatmakta yarar var.

Özgüveni düşük insanlar kendilerine acırlar. Taktir edilmediklerini, haksızlığa uğradıklarını düşünürler. Başarısızlıkları kendilerinin değil, koşullar veya başkalarıdır. “Şöyle olsaydı, böyle olurdu” gibi özürler hep mevcuttur onlarda.

No pain no gain” e fazlasıyla inanırlar. Halbuki bu gerekli ve koşul değildir. Bunu değiştirecek enerjileri yoktur.

Kategoriler
Video Podcast

Webrazzi Summit 2013’de “Ağ ve Platformların Gücü” Oturumu: Girişimcilere Erişim Önerileri

Webrazzi
Sevgili Arda Kutsal‘ın liderliğini yaptığı Webrazzi Organizasyonları her yıl çok daha gelişmiş ve yararlı olmaya devam ediyor. Kendisine hem bu başarılı organizasyon hem de beni davet etmesinden dolayı teşekkür ediyorum. Sakallarıma veda etmeden (en az 5 yaş yaşlı gösterdiği ortak görüşün hakim olmasından dolayı) önceki son organizasyon olduğu için resmimi de koymayı ihmal etmedim.

Benim dahil oturumun katılımcılarına gelince:

Moderator:
Melek Pulatkonak (TurkishWIN)

Temmuz 2013’de Microsoft’dan ayrılan Melek Pulatkonak, üç yasindaki sosyal girişimi Turkish Women’s International Network’de tam zamanlı çalışmaya başlamıştir.

1) Alphan Manas (Keiretsu Forum İstanbul)
Bir seri girişimci, fütürist ve mucit olarak ürün yönetimi, iş ve pazar geliştirme konusunda uzmanlaşmıştır. Girişimcilik ve inovasyon konusunda ilham veren konuşmalar yapar.

2) Laren Cucinotta (TED)
Lauran Cucinotta, şu anda TEDx programı, TED’de çalışan içerik, iletişim stratejisti ve global topluluk lideridir. Gerçekleştirdiği diğer faaliyetler dışında, TEDx Facebook, Twitter, Tumblr siteleri, internet sitesi ve TEDx girişimlerine özgü diğer tüm platformlarda “hikaye anlatıcılığı” stratejisine öncülük etmektedir.

3) Luise Gruner (Axel Springer Plug | Play)
Luise, Axel Springer Plug & Play hızlandırma programının kuruluşunda yer aldı. Şimdilerde programın günlük işlerinin yürütülmesinden sorumlu

(Webrazzi Summit 2013’de Yayınlanan Oturum İçin Tıklayınız)

25.09.2013 @ Swissotel Bosphours İstanbul

Kategoriler
Girişimcilik

Girişimci Olmak İçin Okyanus (OCEAN)’ın Ne Önemi Var?

Eğitimle insanları girişimci yapacaklarına inananlara hastalar oluyorum. Çünkü genetik gibi bir konu var ki, oransal anlamda geleceğimiz için çok önemli bir yol gösterici ve belirleyici bir etken. İstesek de bazı mesleklerde, işlerde ve sorumluluklarda başarılı olmamız imkânsız. Bu gerçeği yaşadığımız başarısızlıklardan sonra anlayabiliyoruz.

Örneğin, Beyni MAO enzimini bolca salgılayanların (genetik anlamda %86 etkili) dünya bakışları daha kötüdür. Çünkü bu enzim dopamin (iyi his arttırıcı) ve seratonin (anksiyete azaltıcı) salınımını azaltıyor. MAO enzimi bolca salgılayan bir beyinden girişimcilik beklemek ne kadar doğru olur?

Çift ve tek yumurta ikizleri üzerinde yapılan araştırmalarda risk alma iştahı’nın %55’i genetik olduğu ortaya çıkmış.

Stathmin proteinin bir türevini çok salgılayanlar kararlarında, geçmişteki kötü tecrübe ve kayıplarını hatırlamaya daha fazla eğilimli oluyorlar. Yani onlarda “öğrenilmiş çaresizlik” çok daha hızlı gelişiyor.

Beyni opioids’i daha fazla salgılayanlar daha çok bilgiyi işleyebiliyor ve kararlarını daha çok bilgiyi değerlendirerek verebiliyorlar. DEHB (Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu) olanlar çok daha dürtüsel hareket ediyorlar.