Kategoriler
Girişimcilik Haberler

Başarısız Girişimleri Anlatmak ve Onlarla Yüzleşmek Niye Zordur?

Scott
Twitter sonrası Blog yazılarım azaldı. Bu çok doğal. Blog yazılarını artık ‘Bilgi‘ değil de dergilerin yaşaması için şu aşamada yöneldikleri ‘Araştırma‘ olarak değerlendirmem ve bu bağlamda yazmam gerekecek.

Her yıl Üniversitelere ve Liselere ‘Girişimcilik ve Gelecek‘ üzerine konferanslar veriyorum. Benden önceki ve sonraki konuşmacılar genelde başarı hikayelerini anlatıyor. Yukarıdaki resimdeki kitaplara ve benzerlerine bakıyorum. Hepsinin ortak mesajı: ‘Her büyük başarı için başarısızlık gerekir‘. Hatta olaya kadercilik ve Turkish formatımızla bakacak olursak “Her girişimci bir gün mutlaka başarısızlığı tadacaktır” geyikleri de karşımıza çıkar. Tüm Girişimcilik hikayelerinde önce başarısızlık sonra da başarı vardır. Kimse tek başına başarısızlık anlatmayı sevmez. Filmin sonunda hep başarı olmalıdır. Girişimci hep ayakta alkışlanmalı, böylece fazla gerçeklerle yüzleşmeden ve kendi tabiriyle ‘karizmayı çizdirmeden‘ salondan ayrılmalıdır. Bu ülke, “Bir insanın başına ne gelirse ya meraktan, ya da MEraktan gelir” diyerek meraklıları aşırı (!!) motive ettiğine göre, başarısızlık yaşayan girişimcileri uzaktan parmakla gösterip acıyan gözlerle bakmak bizlere daha anlamlı gelmektedir. Ayrıca, onların başarısız girişimlerini dinleyerek tecrübe kazanacak olgunluğa da sahip olmamız on yıllar alacaktır.

Kategoriler
Üretim ve Pazara Çıkış Zamanlaması Faciaları

Tasarım, Üretim ve Pazara Çıkış Zamanlaması Faciaları – Bölüm: 1

image
Gazete’de resimdeki motorsikleti ve hikayesini görünce yeni bir yazı dizisi yazmaya karar verdim.

Bugünkü konuğum (gerçi bendeniz de ileriki dönemde sıkça konuk olacağım) Sir Clive Sinclair. İlginç, adam başarısız olduğu için elinden Sir ünvanı alınmamış. Bizde olsa bırak Sir ünvanını elinden almayı, adam sorun çıkmasın diye ünvanını kendi iade ederdi.

Sinclair’in amacı ucuza (O günkü değeriyle £399; bugünkü değeriyle £1,120; TL 3,920) ve rahat kullanılabilir elektrikli, 3 tekerlekli bir motorsiklet yapmaktı. Hedefi ise 100,000 tane satmaktı.

Olmadı. Çünkü:
1) Motorsiklet yerden sadece 75 cm yükseklikteydi ve bu kullanıcıya güven vermiyordu.
2) Üstü açık olduğu için hem hava koşullarından etkileniyor, hem de yerden her türlü su vs sıçramasına fazlasıyla maruz kalıyordu,
3) Elektrikli bir vasıta’nın 1985 yılında bir albenisi olamazdı.

Sir Sinclair’in C5’i 1985 yılında sadece 9,000 tane sattıktan sonra rafa kalktı.

Kategoriler
Video Podcast

Webrazzi Summit 2013’de “Ağ ve Platformların Gücü” Oturumu: Girişimcilere Erişim Önerileri

Webrazzi
Sevgili Arda Kutsal‘ın liderliğini yaptığı Webrazzi Organizasyonları her yıl çok daha gelişmiş ve yararlı olmaya devam ediyor. Kendisine hem bu başarılı organizasyon hem de beni davet etmesinden dolayı teşekkür ediyorum. Sakallarıma veda etmeden (en az 5 yaş yaşlı gösterdiği ortak görüşün hakim olmasından dolayı) önceki son organizasyon olduğu için resmimi de koymayı ihmal etmedim.

Benim dahil oturumun katılımcılarına gelince:

Moderator:
Melek Pulatkonak (TurkishWIN)

Temmuz 2013’de Microsoft’dan ayrılan Melek Pulatkonak, üç yasindaki sosyal girişimi Turkish Women’s International Network’de tam zamanlı çalışmaya başlamıştir.

1) Alphan Manas (Keiretsu Forum İstanbul)
Bir seri girişimci, fütürist ve mucit olarak ürün yönetimi, iş ve pazar geliştirme konusunda uzmanlaşmıştır. Girişimcilik ve inovasyon konusunda ilham veren konuşmalar yapar.

2) Laren Cucinotta (TED)
Lauran Cucinotta, şu anda TEDx programı, TED’de çalışan içerik, iletişim stratejisti ve global topluluk lideridir. Gerçekleştirdiği diğer faaliyetler dışında, TEDx Facebook, Twitter, Tumblr siteleri, internet sitesi ve TEDx girişimlerine özgü diğer tüm platformlarda “hikaye anlatıcılığı” stratejisine öncülük etmektedir.

3) Luise Gruner (Axel Springer Plug | Play)
Luise, Axel Springer Plug & Play hızlandırma programının kuruluşunda yer aldı. Şimdilerde programın günlük işlerinin yürütülmesinden sorumlu

(Webrazzi Summit 2013’de Yayınlanan Oturum İçin Tıklayınız)

25.09.2013 @ Swissotel Bosphours İstanbul