Yayınlanma Tarihi: 13 Aralık 2015Kategoriler: Girişimcilik, Haberler

Scott
Twitter sonrası Blog yazılarım azaldı. Bu çok doğal. Blog yazılarını artık ‘Bilgi‘ değil de dergilerin yaşaması için şu aşamada yöneldikleri ‘Araştırma‘ olarak değerlendirmem ve bu bağlamda yazmam gerekecek.

Her yıl Üniversitelere ve Liselere ‘Girişimcilik ve Gelecek‘ üzerine konferanslar veriyorum. Benden önceki ve sonraki konuşmacılar genelde başarı hikayelerini anlatıyor. Yukarıdaki resimdeki kitaplara ve benzerlerine bakıyorum. Hepsinin ortak mesajı: ‘Her büyük başarı için başarısızlık gerekir‘. Hatta olaya kadercilik ve Turkish formatımızla bakacak olursak “Her girişimci bir gün mutlaka başarısızlığı tadacaktır” geyikleri de karşımıza çıkar. Tüm Girişimcilik hikayelerinde önce başarısızlık sonra da başarı vardır. Kimse tek başına başarısızlık anlatmayı sevmez. Filmin sonunda hep başarı olmalıdır. Girişimci hep ayakta alkışlanmalı, böylece fazla gerçeklerle yüzleşmeden ve kendi tabiriyle ‘karizmayı çizdirmeden‘ salondan ayrılmalıdır. Bu ülke, “Bir insanın başına ne gelirse ya meraktan, ya da MEraktan gelir” diyerek meraklıları aşırı (!!) motive ettiğine göre, başarısızlık yaşayan girişimcileri uzaktan parmakla gösterip acıyan gözlerle bakmak bizlere daha anlamlı gelmektedir. Ayrıca, onların başarısız girişimlerini dinleyerek tecrübe kazanacak olgunluğa da sahip olmamız on yıllar alacaktır.

Girişimcilik ülkemizde daha yeni bir olgudur. Elon Musk ile 3 tepsi kol böreği satan Ayşe teyze de Türkiye literatüründe ‘Girişimci‘dir. Kapsam bu kadar genişken Girişimci adayı sayısı da sınırsızdır. Amerika’daki başarı hikayeleri Türk Girişimcileri inanılmaz tahrik etmekte, tüm Girişimin belki de %1’ini oluşturan ‘Fikir‘ bir anda anlamsız bir biçimde projenin taşıyıcısı oluvermektedir. Tecrübesiz bir Girişimci projesine aşık olur, dış dünyaya da kendini kapar. Bir de inatçı bir kişiliği varsa Girişimin başarılı olma şansı başlamadan biter.

100 tane TV programı yaptım. Burada karşılaştığımız yaklaşık 1,000 tane girişim de dahil olmak üzere bugüne kadar 4,000’den fazla proje inceledim. %95’ine bu girişimin niye başarılı olamayacağını anlattık/m. Bugün burada benim incelediğim bir projeyi değil, Ümit Büyükyıldırım‘dan gelen bir projeyi paylaşıyorum. Aslında bu bir proje değil, Şener Şen ve Uğur Yücel’in başrolünde oynadığı 1987 yapımı Muhsin Bey.

Şimdi filmin detayına girip Başarısız Girişimcilik hikayesini görelim.

Bültene katılın.