Kategoriler
Haberler

Akıllı Saatlerin Önündeki Engeller & Pil Teknolojilerinin Dayanılmaz Ağırlığı/Önemi

20140219_112704
Geçen hafta Yıldız Holdng‘in yurt dışındaki şirket ve katılımlarının üst düzey yabancı yöneticilerine “Future Perspective – Geleceğe Bakış” konferansı verdim. Bu konuda Yıldız Holding’i kutlamak lazım. Her yıl kendilerine 4-5 konferans veriyorum ve yaşanması olası Baby Boomer, X ve Y kuşakları çatışmasına en önem veren gruplardan biri olduğunu görüyorum. Katılımcılar yabancı olunca onların tepkilerini ölçmek için bazı konuları da test ettim. Gördüğüm o ki, gelecek konusundaki beklenti ve çekinceler ülke bazında çok da fazla değişkenlik göstermiyor.

Akıllı Saatler konusunda bir yazı yazıp, gene zamanın ilerisinde hareket etmekten duyduğum haz ve üzüntüyü anlatarak, egomu biraz okşamıştım. Öte yandan bundan 12 yıl önce böyle bir geleceği tahmin etmek de haz vermiyor değil.

Kategoriler
Ben Söylemiştim Erken Öten Horoz

Yazar Kasa & POS Evliliğine 20 Yıl Önce İzin Verilmemişti

Geçenlerde Webrazzi’de sevgili Uğur Özmen ile nostalji yapıyorduk. Bugün zorunlu hale getirilen “Yazarkasa-POS” u tam 20 yıl önce beraberce gerçekleştirmek için uğraştığımızı konuştuk. Kendisi 1990’ların başında Yapı Kredi Bankası Üye İşyeri Pazarlama Müdürüydü. Pazarlama Direktörü Ahmet Çakaloz, bağlı oldukları Genel Müdür Yardımcısı ise İsmail Yalçınkaya’ydı. Hepsi de sevdiğim vizyoner insanlardır. O yıllarda bankanın kredi kartı konusunda üstünlüğü tartışılmazdı. Tüm kredi kartlarının %38’ini dağıtmışken, Türkiye’de yer alan POS’ların da %41’i bankanındı. Böylesine güçlü bir konum bankanın yeni projelerde de yaratıclığını ateşliyordu.

Kurucu ortağı olduğum Exim, NCR-7058 yazarkasa’larının Türkiye distribütörü olmuştu. Hikayenin başlangıcını daha önceki yazılarımdan birinde anlatmıştım. (Blog yazısı için Tıklayınız) Hikayenin sonraki kısmı ise oldukça ilginçti. Çünkü Yapı Kredi Bankası bizimle çok önemli bir projeye imza atmak istiyordu. Türkiye’deki tüm yazarkasaları bilgisayar bağlantılı NCR-7058 yazarkasalar ile değiştirecekti. Hem de bunu yaparken yanlarına POS görevi görecek manyetik kart okuyucu bağlayacak, otorizasyon yazarkasa üzerinden bankaya bağlanarak alınacak ve kasa fişinden çıkacak ekstre müşteri tarafından imzalanacaktı. O yıllarda PIN girmek gibi bir durum olmadığı için proje çok daha kolay ve ucuzdu. Yazar kasaya POS eklentisi sadece 50 USD’ydi

Kategoriler
Ben Söylemiştim

Bir Fütürist’in En Çok Sevdiği Söylem: “Ben Demiştim” dir

BluePay_General_01
Bunu çokça yapıyorum ve çokça da eleştiri alıyorum. Haklı olmamın veya gelecek ile ilgili tahminlerimin doğru çıkmasının ne anlamı var ki? Ama yapmaktan oldukça da keyif alıyorum.

Öncelikle son günlerin önemli ürünü “Saat” ten bahsedeceğim. Attığım Tweet’te de belirttiğim gibi gelecekte saat üreticilerinin işi oldukça zor. Hayatta kalmak isteyenler Android, iOS işletim sistemini o janjanlı saatlerine entegre etmek zorundalar. Öncelikle mekanik saatler tarih olacak. Tabii “Ben kullanmaktan vazgeçmem” diyecek en fazla %5’lik bir kitle olacaktır. Onlara hayatta başarılar dilemekten başka çaremiz yok. Zaten onlar “Teknolojiyi Yakalamak” konusunda da oldukça tutucular. Ayrıca “birden fazla saatim olsun” da out olacak. Yaşam basite indirgenmek zorunda. Dış kabı farklı olan ve değiştirilebilen saat modelleri olabilir.

Kategoriler
Erken Öten Horoz

“Servis Araçlarına Uydudan Takip Projesi” 15 Yıl Geç Kalmış Bir Projedir

Bugün sabah haberlerde gördüm ve mutlu oldum. Artık İstanbul’daki 5000 servis aracında “Takip Sistemi” kullanmaya başlıyor. (Röportaj için Tıklayınız) Projeyi gerçekleştiren ise Endeavour ödüllü Arvento firması.

Bu girişimden dolayı Servis Aracı İşletmeciler Odası ile ilgili Bakanlığı kutlamak ama aynı zamanda da eleştirmek istiyorum. Bu proje daha önce Ankara’da başlatılmak üzere, kurucu ortağı olduğum Planet A.Ş., ortağı olduğum Mobicom A.Ş. (diğer ortak şirketlerin ortakları ise Mehmet Emin Karamehmet, Zeynel Abidin Erdem ve Murat Vargı idi) ve Ankara Umum Servis Aracı İşletmecileri Odası arasında bir sözleşme imzalanmıştı.
Servis 01