Kategoriler
Haberler

Bilgisizlik ve Öngörüsüzlük Gelecek Korkusu Yaratır (Kuraklık Sorunu)

Bu ara hafif siyasi biraz da makara-kakara Tweet’ler atınca benim güçlü olduğum alan biran gözden kaçıyor diye düşünüp Blog yazılarıma önem vereyim dedim.

Son dönemde yaşadığımız doğa olayları bizlerde gelecek kaygısı oluşturuyor. Tabii bu durum herkes için geçerli değil. Çünkü bilgili ve öngörülü olanlarımız gereksinimlerin, çözümleri de arkasından getireceğini biliyor. En azından geçmişte yaşadıklarımız bu durum için bir referans oluşturuyor.

Bugün “Kuraklık” konusunu incelemek istiyorum. Yıllardır söylediğim gibi gelecekte su sıkıntısı yaşamayacağız. Çünkü dünyanın %75’ini oluşturan deniz suyunu kullanmanın zamanı çoktan geldi. Özellikle “Yoğunlaştırılmış Güneş Enerjisi” kullanılarak %90 üzerinde verimlilik sağlanıyor ve tuzdan arındırılmış su oldukça ucuza mal oluyor. Arıtma elbette sadece deniz suyunu arıtma ile sınırlandırılamaz. Ağırlıklı olarak “Ters Osmoz” kullanılan bu uygulamanın yanında, “Ultra Filitrasyon” atık su geri su kazanımında kullanılıyor. Her 2 uygulamada da ağırlıklı Cross-Flow Membrane Filtration (“Çapraz Akış FiItrasyonu“) kullanılıyor. Çapraz Akış FiItrasyonu askıda ya da çözünmüş maddelerin molekül ağırlıklarına ve büyüklüklerine göre ayrılmasını sağlayan bir yöntemdir. Basınç farkı uygulanması sonucunda membran bir elek etkisi gösteririyor. Bu teknoloji kolay kullanılabilir ve faz değişimine veya yardımcı madde ilavesine gerek duymamakta ve düşük miktarda enerji harcamaktadır.

Kategoriler
Haberler

“Ağaçların Kesilmesini Engellemek İçin Barikat Kurup Lastik Yakmak” İronisine Hoşgeldiniz!

Akçansa

Bir önceki yazımda, toplumdaki “Çevrecilik” bilincinin ne kadar zayıf olduğunu belirtmiştim. Bu yazımda ise firmaların yanlış yönlendirme ile bu bilincin oluşmasını nasıl engellediklerini aktaracağım. Önceki yazımda Ömrünü Tamamlamış Lastik’lerin (ÖTL) çimento fabrikalarında yakılmasının yarattığı çevre katliamını yazdıktan sonra, Akçansa, Facebook sayfası aracılığıyla yukarıdaki resimde yer alan reklamı yayınladı. Reklam benim blog yazımın hemen sonrasında yayınlandığı için tesadüf olmsa şansını yitirdi. Ayrıca, Akçansa bu reklama konu olan bsaın toplantısını zaten 15 Haziran 2012 de yapılmıştı: (Haber İçin Tıklayınız)

Kategoriler
Haberler

Türkiye’de Çevrecilik Yaklaşımı Ne Yazık ki “Ağaçlarla” Sınırlıdır!

Bir yatırımcı olarak hedeflediğim alanlarda yenilikçi olurum. Amacım fark yaratmak, bunu yaparken de “rekabet” kavramını belirli bir süre benden uzaklaştırmak. Türkiye’de “Çevrecilik” tanımı “Akarsularımı kaptırmam” ve “Ağaçları kestirmem” gibi çok daha başlangıç ve etkisiz bir düzeydedir. Bunu yaparken de büyük resim her zaman gözden kaçar. Size 2 tane yatırımımdan bahsedip konuyu daha iyi açıklamaya çalışacağım.

2010 yılında Ukrayna’dan bir şirket (şirketin varlıklarını) satın aldık: (www.pyroliz.com) Firmanın teknolojisi “Ömürünü Tamamlamış Lastiklerin (ÖTL) Geri Dönüşümü için Piroliz Yöntemini Kullanmak” dı. Şirketi almak yetmedi, bir de Türkiye’de Ar-Ge yapmak zorunda kaldık. Harcadığımız parayı telaffuz dahi etmek istemiyorum. Bu teknik ile amaç Türkiye’de her yıl açığa çıkan 250,000 ton lastiğin bir bölümünü geri dönüştürerek buradan Piroliz Yağı, Karbon Siyahı ve Çelik Tel elde etmek. Amacımız Türkiye çapında bu tesislerin sayısını arttırmak. Yurt dışından, hatta komşu ülkelerden talepler var. Buraya kadar işin reklam kısmı, bundan sonra “Çevre” kısmına bakalım: Türkiye’de her yıl açığa çıkan ÖTL bugün nasıl değerlendiriliyor? Ağırlıklı olarak çimento fabrikalarında yakılıyor. Evet yanlış duymadınız, yakılıp çevre faciası yaşanıyor. Hatta çimento fabrikaları bununla da yetinmeyip, yeni bir yönetmelik çıkarttırarak yurt dışından parçalanmış ÖTL getirip yakıyorlar. Nedeni ise “yurt dışı ile daha iyi rekabet etmek amacıyla enerji maliyetlerini düşürmek“. Peki “Yaptırmam, asarım, keserim çevrecileri” ne yapıyor? “Tısss“.