Yayınlanma Tarihi: 6 Haziran 2004Kategoriler: Thema Yazıları

Bu köşemde sizlere hem gelecekle ilgili insan hayatını kolaylaştıran teknolojileri anlatacağım, hem de bunlara ilgili plan ve katkılarımı ekleyeceğim. Ayrıca üyesi olduğum World Future Society’nin yayın organlarından alacağım bazı bilgileri de sizlerle paylaşacağım.Dünya hızla değişiyor. Bu değişim yeni buluşları da beraberinde getiriyor. İnsanların değerleri, davranışları ve yaşam tarzları değişiyor. Bu değişim de, geleceğe hazır olmayı güçleştiriyor. Geleceğe yatırım yapmak için, tercihlerimizi bilmeli ve anlamalıyız. Böylelikle gelecek yıllar içerisindeki her türlü değişikliğe hazır olabiliriz.Birçok insan gelecek hakkında hiçbir şey bilemeyeceğimize inanır. Bu büyük bir hatadır. Doğru olan gelecek ile ilgili her şeyi bilemeyeceğimizdir. Ancak  gelecek ile ilgili en ufak bir bilgi bize kararlarımızı vermemizde ve  hayatımızda yardımcı olacaktır.Proaktif  ve gelecek odaklı olmak özel ve iş yaşantımızda işlerimizi kolaylaştırır. Tamamıyla geleceğe odaklı yaşamakta bizi mutsuz kılar. O yüzden Futuristler her zaman mutlu değillerdir.

World Future Society
World Future Society (WFS) 1966 Washington D.C’de  kurulmuş, kar amacı gütmeyen, insanların gelecek ile ilgili olarak sosyal ve teknolojik bilgilerini paylaştığı ve geliştirdiği eğitici ve bilimsel bir organizasyondur (www.wfs.org). Bu organizasyonda gelecekteki sosyal yaşam ve teknolojinin bizi ne kadar etkileyeceği, ve hayatımıza nasıl yön vereceği ile ilgili olarak görüşler paylaşılmaktadır.

WFS geleceğe yönelik fikirler, öneriler, alternatifler ve çeşitli senaryolar paylaşır.  Bu fikirler gelecek 10 yıl içerisinde nelerle karşılaşacağımıza bizi hazırlar.Dünyada 80 ülkeden 30.000’den fazla üyesi vardır. Bu kişiler, sosyologlar, bilim adamları, öğrenciler, eğitmenler, ve geleceğine yatırım yapmak isteyen iş adamlarıdır.

Thema Yaz 2004

Bültene katılın.