Yayınlanma Tarihi: 2 Temmuz 2003Kategoriler: Gelecex Yazıları

Evrende tek başımıza değilsek, dünya dışı bir medeniyetten neden hiçbir mesaj alamadık? Dünya dışı akıllı yaratıklar varsa, biz farketmeden nasıl haberleşebiliyorlar.Bu konuyu düşünen iki fizikçi, dünya dışı varlıkların uzayda mesaj gönderdikleri bir yöntemi ortaya attılar.

epantry_011.jpg 

Onların teorisine göre, gönderilen mesajlar biz farkında olmadan galaksimizden geçiyor. İlk bakışta, konumunuzu belli etmeden bir mesaj göndermek olanaksız gibi görünüyor. Eğer bir sinyal tek bir kaynaktan gönderilirse, fotonların çarptığı bir detektörden yansıyan yönü incelenerek mesajın kaynağı belirlenebilir. Diğer bir yorumdaysa, gönderilen sinyal iki parçaya ayrılıp, fotonlar ters yönlerde, kaynaktan çok uzakta bulunan aynalara gönderiliyor. Aynalar sinyalleri asıl alıcıya yeniden yönlendiriyor; ve alıcı da mesajı oluşturmak için sinyalleri birleştiriyor.

Fizikçilerin bu teorisinde, ne esas alıcı ne de konuşmaları gizlice dinleyen biri, gönderenin nerede olduğunu “esas gezegenini” aşırı sofistike bir teknoloji olmadan bulamıyor. Diğer bir grup fizikçi de fikri dahice buluyorlar ama, uygulamada işe yarayıp yaramayacağını söylemenin güç olduğunu belirtiyorlar. Uzmanlar, gönderenin konumunu gizleyebilmesinin, Dünya’daki gizli askeri haberleşmeler için çok yararlı olacağına işaret ediyor: “10-20 yıl içinde bu yöntem çözüldüğünde, böyle bir tekniğin bugün bile kullanılmakta olduğunu ortaya çıkarabiliriz.” diyorlar.

Gelecex Temmuz 2003
   

 

 

Bültene katılın.