Yayınlanma Tarihi: 28 Kasım 2010Kategoriler: Haberler

Karl Weick demiş ki “Ağzımdan Çıkana Kadar Ne Düşündüğümü Nasıl Bilebilirim ki?” Doğrudur. Hele ki bu bir yatırım kararı ise ve bu karar o anda alınan bilgilerle hiçbir dış destek almadan veriliyorsa: Bu kararın arkasındaki neden-sonuç ilişkisinin bilinmesinin çok önemli olduğunu düşünüyorum. O yüzden akademi dünyasının ebeveynlerine sahip bir kişi olarak bu konuda daha bilimsel bir yol izlemeye karar verdim. Kocaeli Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Adem Yavaş ile Bilişsel Haritalama Yöntemini (Neden-Sonuç Haritaları) (Detay için Tıklayınız) uygulayarak bir çalışma yapmaya başlıyoruz.

Dragons’ Den programı ile ilgili tüm Dragon’lar yatırım kararları konusunda çeşitli eleştiriler alıyorlar. Ben de kendi payıma düşeni alıyorum tabii ki. Sonuç olarak ben kendi haritamı çıkaracağım, bunun yanında haritayı oluşturan önemli noktaları da belirleyeceğiz. Bunlar aslında benim için “Yatırım Anayasası” özelliği taşıyacaklar. Çok daha önemlisi her kişinin genetik ve davranış özellikleri hakkında bilgilere sahip olmasının karar verme süreçlerine olan etkisinin de anlaşılması gerekiyor. Ben kendi genetik haritamı çıkaramamama rağmen, ebeveynlerimden bana geçen özellikleri biliyorum ve ayrıca hangi konularda eksik olabileceğimi de artık net olarak görebiliyorum. Ama farkındalığımı arttıracak her türlü çalışmaya da açığım. O yüzden bu çalışmanın içindeyim.

Ekte ayrıca klasik yönetim düşüncesinin kurucularından olan F.W. Taylor’un Bilişsel Haritası’nın bulunduğu bir makale var. Sizlerle örnek olması açısından paylaştım (Makale için Tıklayınız).

Bültene katılın.