Programla ilgili o kadar çok mail almaya başladım ki. Bazıları tipik Türk gururunu ortaya seriyor. En ilgincini de sizlerle paylaşmak istedim:

Adsiz

Şimdi soruyorum size bu arkadaşa ne cevap vermem lazım?

Beni en çok mutlu eden mail ise Dragons’ Den girişimcilerinden “French Manikür Seti” projesinin sahibi sevgili Hülya İmer’den geldi. Onun mailini de sizlerle paylaşıyorum

hulyaimer

Bir de yukarıdaki maile bakın. İlk maili gönderen erkek, ikincisini gönderen ise kadın (Hülya hanım mailini blogumda yayınlamama izin verdi bu arada). Beklenilenin aksine, erkek özgüven konusunda fakir, ama kadın onun aksine inanılmaz özgüvene sahip. Beklediğimiz tablo budur. Kadın girişimcilere duyurulur.

Bunun dışında programa “Kara Salyangozu Yetiştiriciliği” projesi ile katılan erkek girişimci Enes Aslan’ın mailini de sizlerle paylaşıyorum. Gördüğünüz gibi bizler katılımcıları bazen acımasızca eleştirsek bile onların yaptıkları işi daha iyi anlamalarına da yardımcı oluyoruz. Unutmayalım ki iş körlüğü girişimcinin en büyük tuzağıdır. İşte Enes Arslan’ın maili:

enesaslan

Konu Dragons’ Den’den açılmışken Özyeğin Üniversitesinden sevgili Ali Beba’nın yazısını sizlerle paylaşmak istiyorum (yazı için Tıklayınız). Önce Ali Beba ile tanışmamızı size anlatmam lazım. Kendisi Procter & Gamble da çalışırken 1990 yılında firması Türkiyede ürünlerine Barkod basan ilk firma olmuştur. Alo 270 gr. ise Türkiyede ilk Barkod taşıyan ürün olarak da tarihe geçmiştir. O yıllarda kurucu ortağı olduğum Exim adına şirketlerinin Barkod danışmanı olarak birlikte çalışma fırsatımız olmuştu. Şimdi ise Özyeğin Üniversitesinin Akedemik Direktörlüğünü yapıyor. Kendisi “ejderhaların da iş planı değerlendirmesi konusunda iyi eğitim almış olmaları gerekiyor” diye bir yorum yapmış. Çok haklı ama girişimcilerle neler yaşadığımızı bir görse, daha oralara gelemiyoruz bile. Ayrıca programın formatı yazılı iş planı ile programa katılmayı da sınırlıyor.

İşte böyle, sizlerle tecrübelerimi paylaşmaya devam edeceğim.

Bültene katılın.