Yayınlanma Tarihi: 2 Eylül 2010Kategoriler: Haberler

KAPAK
Bugün size Ömer Özkan’dan bahsetmek istiyorum. Kendisi PETKİM Petrokimya Holding A.Ş. de çalışıyor. Özgeçmişini aşağıda bulacaksınız. Daha önce Paradigma Değiştirenler konusunda 2 kitabı bulunan Ömer benimle kısa bir röportaj yapıp kitap hazırlayacağını söyledi. Ben açıkçası “kısa” konusuna takıldım. Sonra benim konferans verdiğim bir ortamda yarım saat görüştük. Daha sonra kitabın son haline geldiğini birkaç soru daha soru soracağını söyledi. Gene bir yarım saat söyleşi yaptık. Birkaç ay sonra bana kitap basılı olarak geldi. Çok şaşırdım.
Bu kitapta yer alanların kimler olacağını önceden bilmiyordum. O zaman Dragons’ Den programı da ortada yoktu. Bugün kitaba baktığımda benim dışımda 2 tane Dragons’ Den üyesini gördüm: Sevgili Baybars Altuntaş ve Nevzat Aydın vardı. Elektrkli Araba projesinde ortak olduğumuz Orhan Holding’in Onursal Başkanı İbrahim Orhan’da vardı. Sevgili dostlar Adnan Akdemir ve Emre Kurttepeli de yerini almıştı bu kitapta. Diğerleri ile tanışmamakla beraber onlarla aynı kitapta olmaktan onur duyacağım girişimciler.
Sevgili Ömer’i alkışlıyorum. Kitabın tanıtımı ile ilgili kendi sözleri ile olan bilgiyi de aşağıda bulacaksınız:

Türkiye’de ve dünyada paradigma değişiyor. Bu paradigma değişimini başlatan en etkin grup ise endüstri yaratan girişimciler. Bazı girişimciler, daha önce akla gelmedik endüstrileri oluştururken bazıları hayal edilse de cesaret edilememiş işleri başlatıyorlar.
Paradigma Değiştirenler serisinin üçüncü kitabı işte bu “devrimci girişimciler”le yapılan söyleşileri kapsıyor.
Bir ülkeyi rekabetçi hale getiren, ekonomisini büyüten ülkenin girişimcileridir. Bu kitapta işlenen öyküleriyle girişimciler hangi alanlarda kuralları değiştirdiklerini, hangi alanlarda yenilik başlattıklarını, izledikleri farklı stratejileri, aldıkları riskleri paylaşıyorlar.
Adnan Akdemir, Türkiye’de modern anlamda sinemacılığı başlattı.
Baybars Altuntaş Türkiye’de “franchising” sisteminin oturmasını sağlamakla kalmadı; aynı zamanda hostes yetiştirme endüstrisini kurdu.
Yemeksepeti.com’u başlatan Nevzat Aydın Türkiye’de internet ile yemek siparişi işini etkili bir şekilde birleştirdi.
Emre Kurtepeli, Türkiye’nin en büyük Türkçe internet hizmetlerinden biri olan mynet.com’u başlattı.
Alphan Manas İddaa, OGS ve Deniz Taksi dâhil birçok yeniliği başlatan isim oldu.
Haluk Okutur, simitlerimizi “franchise” standartlarına taşıyarak Türkiye’nin kendine has ilk zincirini kurdu.
İbrahim Orhan, Türkiye’de otomotiv yan sanayiini başlattı desek çok yanlış olmaz. Türkiye İbrahim Orhan ile dünya devleri için nasıl mal üretebileceğini öğrendi.
Hasan Vatan, Türkiye’nin ilk ve en büyük teknoloji hipermarketler zincirini geliştirdi.
Hasan Yalınkaya, dükkancılıktan ibaret olan kuyumculuğu Goldaş ile standartları olan dünya çapında bir işe dönüştürdü.
Ayşen Zamanpur, Türkiye’nin en ilginç lüks ulaşılabilir markasını yarattı.
Bu çalışma tüm okurlar için bir ufuk turu olacak. Kim bilir belki okurların içinden de ufuk çizgisinde dolaşmaya alışıp paradigma değiştirmeye soyunanlar olur.

ÖMER ÖZKAN KİMDİR?
1980 yılında Afyon’un Dazkırı ilçesinde dünyaya geldi. İlkokulu Dazkırı’da, ortaokul ve liseyi Afyon Kocatepe Anadolu Lisesi’nde bitirdi. 2003 yılında Süleyman Demirel Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünden mezun oldu.
Üniversiteden mezun olduktan sonra değişik sektörlerde (plastik, enerji, otomotiv) kalite, çevre, iş sağlığı ve güvenliği yönetimi sistemlerinin kurulması ve işletilmesinde rol aldı. Organizasyonların süreç analizlerinde bulundu. Proje yönetimi süreçlerinde, ürünlerin devreye alınmalarını yönetti.
Etkin Yalın Üretim, EFQM modeli ve balanced scored card uygulamalarını takip etmekte, kurumlarda verimlilik arttırıcı örnekleri ve strateji geliştirme metotlarını analiz etmektedir.
Hazırlamış olduğu “Liderliğin Gizemi” adlı sunumunu misyonu gereği birçok sivil toplum kuruluşunda gönüllü olarak sundu.
“Öğrenen Birey” gereklilikleri kapsamında yurt içi ve yurt dışında birçok eğitim ve sertifika programına katıldı. İleri düzeyde kalite ve üretim metotları uygulamalarından oluşan ve CQDC (Corporate Quality Development Center) tarafından verilen eğitim programını başarı ile tamamladı.
ELGİNKAN VAKFI’nın eğitimci havuzunda bulunmaktadır. Türkiye’nin en büyük şehir gazetesi OLAY’ın iş dünyası ve insan kaynakları eki İŞ’te OLAY’da haftalık makaleleri yayınlanmıştır.
PETKİM’in bulunduğu Aliağa yöresinın yerel gazetesi ALİAĞA EKSPRES te haftalık makaleleri yayınlanmaktadır. Aynı yöre de yayın yapan “Aliağa Radyo Sahil”’de BAŞARI BASAMAKLARI adlı radyo programını hazırlayıp, sunmuştur.
IRCA (International Registred Certification Auditor) kayıtlı ISO 9001:2000 baş denetçisi, EOQ (Europen Organization for Quality) onaylı kalite sistemleri yöneticisi, EFQM (Europen Foundation for Quality Management) modelinin referans alındığı, kalite ödülü sürecinde değerlendiricidir.
SEDEFED (Sektörel Dernekler Federasyonu) Rekabet Gücü Ödülü değerlendiricisidir. Makine Mühendisleri Odası, PERYON, Ege Proje Yönetimi Platformu üyesidir. İyi derecede İngilizce bilmekte, PETKİM Petrokimya Holding A.Ş.’de çalışmaktadır.
İş dünyasında ki seçkin yönetim danışmanları ile özellikle 2008 global krizini ardından değişen yönetim trendlerini ile ilgili söyleşilerinin bulunduğu “Paradigma Değiştirenler 1” ve üst düzey yöneticiler ile söyleşiler yaptığı “Paradigma Değiştirenler 2” ve Türkiye de fark oluşturmuş girişimcilerle yaptığı söyleşilere yer verdiği “Devrimci Girişimciler-Paradigma Değiştirenler 3” adlı yayımlanmış 3 kitabı bulunmaktadır.

Kitap İçin Ne Dediler?
Yönetim danışmanlarının ve üst düzey yöneticilerin ardından, girişimcilerin çalışma yaklaşımlarını, iş yapış şekillerini ortaya çıkaran eserleri ülkemize kazandırdığı için Ömer Özkan’ı tebrik ederim.
Ali KOÇ / Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi, Kurumsal İletişim ve Bilgi Grubu Başkanı.

Başarıya ulaşmış kişilerin yaşadığı tecrübeleri çok değerli bulmaktayım. Elinizdeki bu çalışmanın, yeni başarı hikâyeleri için ilham vereceğini düşünüyorum.
İpek CEM / Gazeteci, “Dünyayı Yönetenler” programı yapımcısı ve sunucusu.

Değişimin hızını yakalayanların ve bu yönde gelişimini sürdürenlerin başarılı olduğu bir süreçten geçmekteyiz. Bu sürecin en iyi örneklerini özellikle de ülkemizin en büyük avantajı olan genç girişimci adaylarını bizlerle buluşturan Sayın Özkan’ı tebrik ediyorum. Azmin ve kararlılığın sonuçlarını sunan bu değerli çalışmanın gençlerimize ışık tutacağına yürekten inanıyorum.
Ender YORGANCILAR
/ Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı. TOBB Yönetim Kurulu Üyesi

Bültene katılın.