Yayınlanma Tarihi: 27 Temmuz 2008Kategoriler: Haberler

Geçenlerde Vincet Callebaut’un tasarladığı ‘Su Zambağı’ Deniz Kentini gazetede görünce heyecanım arttı. Bundan 4 yıl önce arkadaşlarımla Deniz Kenti tasarımı yaptığımızda küresel iklim değişikliği bilinci tam olarak oturmamıştı. Yani okyanusların yükseleceği korkusu henüz içimize girmemişti. Biz düzensiz büyüyen kentlerin mutlaka denizlerle entegre büyümesi gereğini göz önüne alarak bu çalışmayı yapmıştık. Callebaut’un tasarımında her biri 50,000 insanı barındıracak olan kentler var. Enerji gereksinimlerini karşılamak için rüzgar ve güneş panellerinden yaralanacağı üzerinde durmuş. Bence bu söylem biraz mühendislik çalışması yapılmadan yapılmış gibi geliyor. Şu anda Ruslar gemilerde çalışacak Nükleer santraller üzerinde çalışıyor. ABD de kurulu Nuclear Solutions Company (http://www.smallcapwatch.com/company.asp?TICKER=nsol) şu anda 300 cins nükleer atık’ı kimyasal reaksiyondan geçirerek zararlarını ortadan kaldırıyor. Önümüzdeki dönemde nükleer atıklar sorun olmaktan çıkacak ve en azından öcü gibi korkulacak bir durumları kalmayacak.

Vincet Callebaut’un tasarladığı ‘Su Zambağı’ Deniz Kentinde araç bulunmayan bir düzenden bahsedilmiş. Bizim çalışmamızda ise çevre kirliliğine yol açmayan araçlar kullanmıştık. Yolcunun içeride mutlaka taşınması gerekiyor. Bu ister yürüyen yollar olabilir, tek kişilik araçlar olabilir. Sonuçta taşınma gerekiyor. Ama yakıt pilli ve elektrikli araçlar olması tercih edilmelidir.

Daha önce birkaç röportajımda da paylaştığım gibi denizleri uzun dönemde hem hızlı taşımacılık, hem barınma hem de kullanım suyu elde etmek için yeniden keşfedeceğiz.

Sizlerle hem Vincet Callebaut’un hem de bizlerin çalışmalarını paylaşmak istedim.

Vincet Callebaut’un Çalışmaları İçin Tıklayınız
Bizim Çalışmalarımız İçin Tıklayınız

 

Bültene katılın.