Yayınlanma Tarihi: 17 Nisan 2010Kategoriler: Haberler

ChatrouletteSosyal Ağlar ile ilgili her gün yeni bir servis ile karşılaşmak mümkün. 7 Şubat 2010 sayılı BusinessWeek’teki yazımda insanların yenilik arayışından bahsetmiştim: https://www.alphanmanas.com/?p=698

Arama olayı son dönemde biraz uç noktalara gitmeye başladı. 17 yaşındaki bir Rus öğrenci olan Andrey Ternovskiy tarafından kurulan Chatroulette dünyanın en çok konuşulan fenomeni haline geliyor. Chatroulette’in çalışma mantığı Webcam’i açıp siteye girmeniz ve sonrasında da rastgele insanlarla görüntülü olarak konuşmanız, onları seyretmeniz. Hiçbir üyelik yok, arkadaşlık listesi yok, belki bir daha o kişiyle görüşme olasılığınız bile yok.

Bu tip servislerin 2 önemli etkisi var: Birincisi kötü amaçlar için kullanılabilecek olması. Ki bunu zaten engelleme şansınız yok. Diğeri ise içinde teşhir duygusu olan insanların bunları sanal ortamda yaparak talebi olmayanları rahatsız etmek yerine talebi olanları tatmin etmesi. Tanışıklık olmadığı için herkes rahat. İz bırakmıyorsun. İş modeli konusunda bir sorun olacağını zannetmiyorum. Bu servis reklamını bir şekilde bulur. Tek sorun, giriş bariyeri olmayan bir iş. Abonelik olmadığı için herkes yapabilir. Bunu servis sağlayıcının yeni getireceği başka eklentilerle çözmesi gerekiyor.

Bültene katılın.