Yayınlanma Tarihi: 2 Ağustos 2003Kategoriler: Gelecex Yazıları

Bilgisayarlar devamlı küçülme eğiliminde olduğuna göre bu küçülmüş yapılarında nasıl bir ekran hayal ediyoruz. Bu aykı yazılarımızda sizlere ekranlara yönelik çeşitli bilgiler aktarmakla beraber Sony’nin Tokyo’daki laboratuarında ki mühendislerin bir çalışmasından da bahsetmek istiyorum.

Bu mühendisler mouse ile kontrol edilmeyen fakat küçük bir deformasyonla çalışabilen ultra küçük bir cihaz geliştiriyorlar. Sony, insanların bugünkü PDA’lardan daha da ufak, kredi kartı boyunda esnek cihazları ceplerinde veya çantalarında taşıyacağını öngörüyor. Ve de bir Sony araştırmacısı olan Ivan Poupyrev’e göre bunun fizibilitesini bir prototip çalışmayla da kanıtlamışlar. Bu basit prototip cihazın adı”Gummi”(lastik).

Gelecekte tüm cihazların ihtiyaç duyacağı herşey, Gummi’de bulunuyor. Gummi’nin herhangi bir düğmesi, çıkıntısı ya da mouse aparatı yok. Merak edenler,Gummi’nin çalışır haldeki videosunu www.csl.sony.co.jp/IL/members/schwesig/subcontents/gummi/gummi.mov.
 sony sitesinden yükleyebilir.

Gummi, sensörlerle standart bir LCD ve de touch-pad’den oluşan ve bunların esnek bir akrilik plastik bloğa yerleştirildiği bir kombinasyon. Kullanıcılar, ekrandaki bilgi akışını cihazı biraz esneterek ve de dokunmaya duyarlı pad’den yararlanarak sağlıyorlar. Deforme olduğunda voltaj yaratan piezoelektrik basınç sensörleri, esnekliği ortaya çıkarabilmek için Gummi’nin içine yerleştirilmiş. Herhangi bir düğmeye gerek kalmadan komplike işler, cihazı bükerek gerçekleştiriliyor. Gummi’nin değişik uygulama alternatifleri (harita, web browser, fotoğraf albümü, basit bir oyun, text) geliştirilmiş durumda. Sony’e göre bu cihaz, otel anahtarlarının veya seyahat biletlerinin içine entegre edilmesine kadar varabilir.

Sony, kredi kartı büyüklüğünü geçmeyecek ve kağıt kalınlığında olan bu cihazların birkaç malzemeden oluştuğunu belirtiyor: esnek, organik, ışığı yayan gösterici (OLED) esnek elektronik devre cihazın arka bölümünde bulunan dokunmaya duyarlı panel ve de tüm bunlara eklenmiş olan piezoelectric sensör.

Ön çalışmalar sonucu oluşacak son cihazda, geleneksel mekanik parçalar bulunmayacak. Bu mini PC’nin arkasında yer alacak dokunma paneliyle menüye geleceksiniz. Hatta cihazı bükerek bir haritaya daha fazla veya daha az odaklanabilecek ve video dosyalarının playback hızını kontrol edebileceksiniz. Sony’e göre bu cihazların prototipleri 3 yıla kadar cebimizin içine girmiş olacaklar bile.

Ben Sony’nin öncülüğüne her zaman inanılmaz hayran oldum ama kendi standardını yaratma azmine de hayretlerimi gizleyemiyorum. Beta ve Memory Stick bunlara 2 örnek. Bence bu cihaz açılabilir/katlanabilir LCD ler ve Virtual 3D gözlüklerle rekabet edemeyeceğini ve önceden yüklenmiş (Harita, fotoğraf albümü v.s.) bazı uygulamalar için kullanılacağını düşünüyorum.

Gelecex Ağustos 2003

Bültene katılın.