Yayınlanma Tarihi: 26 Mart 2009Kategoriler: Konferanslar ve Jüri Üyelikleri


Arçelik’in davetlisi olarak 7 Mart 2009’da Sapanca Richmond Hotel’de tüm Arçelik şirketleri genel müdürleri, fabrika müdürleri, müdür yardımcıları ve direktörlerinin katıldığı “Arçelik Stratejik Öngörü” toplantısında ve daha sonra 20 Mart 2009’da Gebze TÜSSİDE’de Arçelik Ar-Ge Grubu’nun hemen hemen tüm kadro ile (yaklaşık 200 kişi) katıldığı “İletişim Toplantısı”nda GELECEK konusunda konferans verdim.

Bu benim için inanılmaz keyifli oldu. Bunun birkaç nedeni var. Öncelikle Türkiye’nin en beğendiğim şirketlerinden birinin tepe yöneticileri ve ekibi ile gelecek konusunda öngörülerimi paylaşma fırsatım oldu. Daha da önemlisi benim hobi olarak birkaç arkadaşım (Kerem Güvenç ve Murat Armağan) ile beraber üzerinde çalıştığımız geleceğin buzdolabını onlara tanıtma olanağı buldum. Herkesin bir hobisinin olması gerekiyor. Bizim de hobimiz beynimizi rahatlatan değil, beyni daha da yoran bir çalışma “Daha İyi Bir Yaşam Dizaynı” olunca aslında ortaya çok iyi ürünler ve çözümler çıkıyor.

Konferansta “Kahve Falı Makinesi” patenti konusu gündeme geldi. Arçelik Ar-Ge grubu bizden 15 gün önce patente başvurduklarını söyledi. Ben de 7 Eylül 2002’de “Genişleme Kitli Buzdolabı” için patent yerine faydalı model başvurusu yaparak ve sonra patente döndürmeyerek hata yaptığımızı, Arçelik’in bizimle aynı zamanlarda başlayan benzer çalışmasını “Divide & Cool” adı altında 24/11/2004 tarihinde isim tescili alarak sürdürdüğünü ve bunu başarılı bir şekilde ürüne çevirdiğini belirttim. Ayrıca, patent başvurusu yapmadığımız “Tartı ve Kameralı Otomatik Ölçümlü Mikrodalga” konusunda patente başvurmalarını salık verdim.

Bizim temel prensibimiz patenti bir kazanç ve üretim aracı olarak görmememiz. İlginç olan benzer konularda Arçelik gibi lider bir kuruluş ile yollarımızın epeyce kesişiyor olmasıdır. Belirli dönemlerde Arçelik’in patent geliştirme ile ilgili stratejik toplantıları içinde yer almaktan da inanılmaz keyif alacağımı da belirtmeden duramayacağım.


 

Bültene katılın.