Yayınlanma Tarihi: 5 Ağustos 2009Kategoriler: Bizim Neyimiz Eksik?

Mobil operatörler sağolsun; bana yaşgünü hediyesi olarak 3G servislerini 30 Temmuz’da başlattılar. Tabi her Türk vatandaşı gibi bu kadar önemli bir geçişi hazmetmemiz mümkün olamadı. Kullanıcısı olduğum Turkcell dahil olmak üzere hemen hemen tüm operatörler bu geçişte sıkıntılar yaşadı. Telefon görüşmelerimizde kesintiler oldu. Dolayısı ile operatörleri yerden yere vurduk. Hani bu kadar haksızlık başka nasıl yapılır diye düşünsem aklıma başka birşey gelmiyor. Ben izninizle bu eleştirileri yapanlara şu soruyu soracağım: 30 Temmuz’dan beri kaç kere video görüşmesi yaptınız? Cevap sanırım “sıfır”. Ne elde edeceğinizi bilmezseniz sabrınız da olmaz tabi.

 

Türk vatandaşları için toplantı ve buluşmalarda en çok kullanılan sözcük “yoldayım, geliyorum, biraz gecikeceğim” dir. Ben bu konuda 3G öncesi bir sistem geliştirmiştim. Gayet manuel olan bu yöntemde bu mesajı atana “koordinatlarınızı enlem ve boylam olarak alayım” diye cevap yazmak oluyor. Çünkü “yoldayım” Türkiye’de “yeni çıktım, geliyorum” demektir.

 

3G servislerine bence eklenmesi gereken servis “Yoldayım-Geliyorum” servisidir. Buna göre kullanıcı karşısındakine “yoldayım, geliyorum, biraz gecikeceğim” diye mesaj attığında, karşıdaki *BBA (Bırak Bu Ayakları) mesajını cevaben yollarsa, sistem otomatikman mesajı atanın GPS koordinatlarına bakarak mekan bilgisi yollayacaktır. Örneğin “TEM Otoyolu Sarıyer-Levent kavşağı” şeklinde. Böylece biraz daha disiplin kazanmamız mümkün olacak. 3G için alışkanlıklarımızı değiştireceği şeklinde yorumlar yapılmıştı. Haklılarmış.

Bültene katılın.

Okumaya Devam