Yayınlanma Tarihi: 5 Mayıs 2010Kategoriler: Haberler

25 Yıl Sonra SABAH

Bundan 15 yıl önce Internet’in olmadığı bir dünyada, bugün gelinen noktaya ve  trendlere bakıp bir gazete’nin 25 yıl sonraki halini tahmin etmenin gerçekten çok zor olacağını düşünüyorum. Gazetelerin önümüzdeki 2 yıldaki dönemde özellikle web üzerinde önemli strateji değişikliğine gitmesi gerekiyor. Dikkat edilirse son dönemde gazetelerin reklam ve tiraj gelirleri önemli erozyona uğramış durumda. Bunun karşılığında gazeteler web üzerinde ücretsiz olarak okunabiliyor. Bu durumun devam etmesinin olanaklı olamayacağını düşünüyorum. Gazetelerin gelir modellerini tekrar gözden geçirdiklerinde web üzerinde aboneliğe çok acilen dönmeleri gerekecek.

Bunun ötesinde önümüzdeki 5 yıllık dönemde ise Apple’ın yeni piyasaya sunduğu iPad benzeri 25 cm ekran boyutundaki tablet bilgisayarları piyasada 100 USD satış fiyatlarına ineceği için özellikle gazete okuyucuları için önemli bir araç haline gelecek. Bugün sms veya video olarak mobil telefonları üzerine anlık bilgi alabilen bireylere gazete haberlerini anlık olarak aktarmak için on-line olmalarına olanak sağlayacak bu cihazlar gazeteler için kurtarıcı olacaklar.

Ben kendi senaryolarımı kullanarak gelecekte “Trusted Source – Güvenilir Kaynak” yapısına dönüşerek sayıları hızla azalacak yazılı mecraların içinde gelişmeleri yakından takip eden ve proaktif olanların yaşayacağını görüyorum.

AOL ile Time Warner’ın geçmişteki birleşimi ne kadar hatalı gözükürse gözüksün, bence erken öten horoz durumuydu. Günümüzde benzer birleşmelerin kaçınılmaz olduğu görülüyor. Örneğin Türk Telekom’un Türkiye’de içerik sağlayıcılarını (gazete veya haber ajansı) satın alacağı günler çok uzakta değil.

Önümüzdeki 10 yılki dönemde ise değer paylaşımı geriye doğru işleyecek ve gazeteciler gazete’den  maaş almak yerine, gazeteler köşe yazarları ve haber kaynaklarından belirli bir oranda gelir sağlayacak. Bunun karşılığında gazeteler, haber kaynaklarının güvenirliliği konusunda sürekli olarak bir rating uygulamasına gidecek. Blogger’lar (köşe yazarları ve gazeteciler) ise okundukları (tıklandıkları) oranda (veya abonelik ile) para kazanacaklar.

trump-steaksKişisel marka’nın önemini yaklaşık 5 yıldır vurguluyorum ve buna yürekten inanıyorum. Bunun gerçek olduğunu 2007 yılı yazında The Sharper Image mağazasında Donald Trump marka paketlenmiş biftekleri gördükten sonra daha iyi anladım. Daha iyi bir örnek olması açısından, İran asıllı ünlü gazeteci Christiane Amanpour CNN’den ABC’ye bu ay geçiş yapınca dünya çapında bir olay oldu. Çünkü bayan Amanpour kişisel güvenirliliği en yüksek seviyede olan bir gazeteci. Onun yorumları tümüyle gerçekleri tarafsızca yansıtıyor.

Konularının (otomotiv, turzim, spor vs) hakimi olan ve kişisel marka haline gelecek bu blogger’lar sanal dünyanın hakimi haline gelecekler. Basılı mecra’nın elektronik geleceği konusunda Steve Jobbs, Microsoft ve gibileri geleceğimizi şekillendirecekler. Steve Jobbs ve www’in babası Tim Berners Lee gibi vizyonerlerin ortaya çıkması ile önümüzdeki 25 yılda çok beklenmedik yeniliklerle karşılaşabiliriz.

http://www.sabah.com.tr/Gundem/2010/04/22/25_yil_sonra_sabah

Bültene katılın.